Bali chce, aby svět věděl, že je zpět. Když se na tento indonéský ostrov sjely desítky vysokých světových představitelů na summit G20, přitáhly vítanou pozornost k této tropické destinaci, která doufá, že jí setkání na nejvyšší úrovni pomůže obnovit turistický ruch, napsala agentura AP.
Turistika je hlavním zdrojem příjmů na tomto idylickém „ostrově bohů“, který je proslulý svými tropickými plážemi, terasovitými rýžovými políčky, tajemnými chrámy a pestrými obětinami.
Dozens of world leaders traveling to Bali for the G-20 summit will be drawing a spotlight on the revival of its ailing tourism sector. The island's economy is on the mend but it's still drawing only a third of the travelers it welcomed before the pandemic. https://t.co/9bC4pwvLoB
— The Associated Press (@AP) November 14, 2022
Pandemie covidu-19 zasáhla Bali víc než většinu míst v Indonésii. Před pandemií přijíždělo na Bali 6,2 milionu cizinců ročně. Živoucí turistická scéna zahrnující milovníky klubových párty, pohodové surfaře i hledače duchovního klidu a míru, se vytratila poté, co byl v březnu 2020 v Indonésii zjištěn první případ nemoci covid-19. Restaurace a letoviska byly uzavřeny a mnoho zaměstnanců se vrátilo do svých vesnic, aby se pokusili přežít.
Počet přijíždějících zahraničních turistů se podle vládních údajů v roce 2020 snížil na pouhý milion, většinou v prvních měsících roku, a pak jen na několik desítek v roce 2021. O práci přišlo více než 92.000 lidí zaměstnaných v cestovním ruchu a průměrná obsazenost hotelů na Bali klesla pod 20 procent.
Ekonomika ostrova se v roce 2020 oproti předchozímu roku snížila o více než devět procent a v roce 2021 klesla ještě víc. „Epidemie koronaviru strašlivě zasáhla místní ekonomiku,“ uvedl Dewa Made Indra, regionální tajemník provincie Bali. „Bali je oblast s nejhorším hospodářským poklesem v celé Indonésii.“
Na ostrově žijí více než čtyři miliony obyvatel, kteří jsou většinou hinduisté – na rozdíl od zbytku Indonésie, která je převážně muslimská.
Po úplné uzávěře na začátku pandemie se Bali v polovině roku 2020 znovu otevřelo Indonésanům z jiných částí země. To trochu pomohlo, ale pak vlna případů v červenci 2021 opět vyprázdnila obvykle rušné pláže a ulice ostrova. Úřady omezily veřejné aktivity, uzavřely letiště a zavřely všechny obchody, bary, restaurace s posezením, turistické atrakce a mnoho dalších míst na ostrově.
Opice zbavené svého oblíbeného zdroje potravy – banánů, arašídů a dalších dobrot, které jim dávají turisté – se při hledání něčeho na zub naučily pořádat nájezdy na domy vesničanů. O měsíc později, v srpnu, se ostrov opět otevřel domácím turistům, ale za celý rok 2021 ho navštívilo pouze 51 zahraničních turistů.
Nyní to vypadá o dost lépe. Obchody a restaurace v místech, jako je letovisko Nusa Dua, kde se koná zasedání G20, a v dalších městech, jako je Sanur a Kuta, se znovu otevřely, i když obchod jde pomalu a mnoho podniků a hotelů je stále zavřených nebo omezilo provoz.
Znovuotevření letiště na Bali zvýšilo naději na výraznější obrat v turistickém ruchu. Do října letos navštívilo Bali více než 1,5 milionu zahraničních turistů a 3,1 milionu domácích cestovatelů. Ovšem oživení bude pravděpodobně nějakou dobu trvat, i když se podaří udržet covid-19 na uzdě.
Gede Wirata, který musel během nejhoršího období pandemie propustit většinu ze 4000 lidí pracujících v jeho hotelech, restauracích, klubech a na výletní lodi, zjistil, že když nastal čas je znovu zaměstnat, mnozí z nich si našli práci v zahraničí nebo v jiných podnicích souvisejících s cestovním ruchem.
„Situace se ještě úplně nezlepšila, ale ať už je to jakkoli, život musí jít dál,“ řekl Wayan Willy, který na Bali provozuje s několika přáteli turistickou agenturu. Před pandemií byla většina jejich klientů ze zámoří. Nyní jsou to převážně domácí turisté. Ale i těch je málo.
Bali už v minulosti zažilo těžké časy. Majestátní sopky na ostrově občas duněly, vybuchovaly nebo chrlily popel. Stín v podobě temného mraku sebevražedných bombových útoků v plážovém městě Kuta na Bali, při nichž v roce 2002 zahynulo 202 převážně zahraničních turistů, přetrvával po celá léta a zničil cestovní ruch na ostrově, který si zakládá na svém klidu a pohodě.
Nedávné přívalové deště přinesly v některých oblastech záplavy a sesuvy půdy, což ještě více zatížilo obce, které se snaží obnovit turistické podniky.
Když se situace začala zlepšovat, Yuliani Djajanegarová, která pod značkou Bali Tangi provozuje podnik vyrábějící tradiční kosmetické výrobky, jako jsou masážní oleje, přírodní mýdla a aromaterapeutické produkty, se opět pustila do práce.
Svou továrnu zavřela v roce 2020, když vyschly objednávky z hotelů, lázní a salonů v USA, Evropě, Rusku a na Maledivách, čímž se poptávka po jejích výrobcích snížila z více než jedné tuny téměř na nulu. Zatím znovu přijala 15 z 60 zaměstnanců, které musela v temných dnech pandemie propustit. Doufá, ale je opatrná.
„Cestovní ruch na Bali je jako hrad z písku,“ říká tato podnikatelka. „Je krásný, ale mohou ho kdykoli spláchnout vlny.“