Archeologové v Peru učinili neobvyklý nález – téměř 200 páteří navlečených na rákosové kůly. Byl to způsob, jak místní domorodci reagovali na drancování hrobů evropskými kolonizátory, domnívají se vědci. Napsal o tom The Guardian.
Páteře navlečené na rákosových kůlech našla mezinárodní skupina archeologů v údolí Chincha na jižním pobřeží Peru v hrobkách zvaných chullpas, do nichž domorodí Američané pohřbívali své mrtvé, informuje deník The Guardian.
Podle studie publikované v časopise Antiquity patří každá ze 197 navléknutých páteří jedné osobě. Pouze v jediném případě patřily obratle dospělým i dospívajícím. Podle archeologa a hlavního autora studie Jacoba L. Bongerse z Východoanglické univerzity smíchali domorodci tyto obratle omylem.
Rekonstrukce poškozených ostatků
Radiokarbonové datování prozradilo, že k navlečení páteří na kůly došlo v období mezi lety 1450 až 1650, zhruba 40 let od původního pohřbu těl. V těch dobách připlouvali k americkým břehům evropští kolonizátoři.
„Naše zjištění naznačují, že obratle na rákosy pravděpodobně navlékli, aby napravili škody po drancování hrobů,” řekl pro stanici CNN Bongers. „Evropané drancovali, aby získali veškeré předměty ze zlata a zničili veškeré náboženské a pohřební praktiky domorodců.”
Středověcí Evropané přinesli do Ameriky smrt, nemoci a zkázu. Kromě drancování a zabíjení domorodců bez slitování znesvěcovali hroby. Když okrádali mrtvé, trhali plátna, v nichž byli zabaleni. Docházelo přitom k poškození ostatků.
„Obratle na kůlech promlouvají o dlouhodobém vztahu s mrtvými. Snažili se je rekonstruovat a dát dohromady,” došel k závěrům Bongers. Pro zdejší náboženské skupiny totiž byla úplnost ostatků mrtvých důležitá.
Ještě před příchodem evropských kolonizátorů mezi lety 1000 až 1400 v údolí existovalo malé království Chincha čítající asi 30 000 lidí. Byli to spojenci mocné incké říše zdatní v mořském obchodu. Padesát let od příchodu Evropanů však přežilo pouze 979 z nich.