Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) v úterý oznámila, že našla dalšího člověka, který byl jako dítě za argentinské diktatury násilně odebrán matce. Jde o 139. dítě, které hnutí babiček vypátralo. Podle nich ale zbývá najít ještě asi tři sta „vnoučat“, informovala agentura EFE.
„Začínáme rok 2025 šťastným shledáním, vítej vnučko číslo 139,“ oznámila předsedkyně hnutí babiček Estela de Carlottová v Buenos Aires v prostorách bývalé vojenské školy ESMA, v níž režim za diktatury v Argentině (1976-1983) mučil své politické odpůrce a kde je nyní muzeum.
Argentinská organizace Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Květnového náměstí) již vypátrala 139 ‚vnoučat‘. Nově nalezená vnučka je dcerou Daniela Inamy a Noemí Macedové, které režim zatkl v listopadu 1977.https://t.co/SSY3peXgVp
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) January 22, 2025
Nově nalezená vnučka je dcerou Daniela Inamy a Noemí Macedové, které režim zatkl v listopadu 1977, protože byli členy komunistické strany. Macedová byla tehdy asi v šestém či sedmém měsíci těhotenství a ve vězení porodila holčičku, kterou jí režim odebral a předal rodině podporující tehdejší vládu. Inama a Macedová jsou od té doby pohřešováni, zřejmě za diktatury ve vězení zemřeli.
Jméno nově vypátrané osoby hnutí babiček jako obvykle nezveřejní, dokud jim k tomu žena nedá svolení. K jejímu nalezení přispěla náhoda, když hnutí babiček loni v listopadu dostalo anonymní tip. Ženu poté kontaktovalo a ona souhlasila s testem DNA, kterou experti porovnali se vzorkem v genetické bance. Do ní poskytli vzorky své DNA příbuzní osob, které za diktatury zmizely.
VIDEO | Las Abuelas de Plaza de Mayo, que hace casi 50 años buscan a niños y niñas apropiados ilegalmente durante la última dictadura argentina (1976-1983), anuncia que han logrado restituir la identidad de la "nieta 139". pic.twitter.com/QrdFY7JVXI
— EFE Noticias (@EFEnoticias) January 22, 2025
Na oznámení nalezení 139. vnučky byl i její nevlastní bratr Ramón Inama. Ten je členem podobného sdružení, jež pátrá po zmizelých za diktatury. „Pátrali jsme po mé sestře dlouho a už jsme mysleli, že ji nikdy nenajdeme. Ale díky babičkám se to povedlo,“ řekl Ramón.
Diktatura v Argentině začala v 1976 svržením prezidentky Isabely Perónové a trvala do roku 1983. Za vlády několika vojenských junt v tomto období byli lidé nepohodlní režimu vězněni a mučeni, někteří při tom zemřeli. Celkem takto zemřelo či zmizelo na 30.000 lidí. Některé zatčené režim shazoval z letadel do moře, což tehdy dělaly i diktátorské režimy v některých dalších zemích regionu.