Sněhová bouře ve Spojených státech amerických a Kanadě by měla v nejbližších dnech odeznít. Přesto ve státech od jejího začátku přišlo o život nejméně 34 lidí. Někteří z nich umrzli ve svých autech, jiní se stali oběťmi dopravních nehod. Počet mrtvých nebo zraněných se přitom může ještě zvyšovat. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Extrémní počasí uvěznilo ve Spojených státech amerických (USA) a Kanadě většinu lidí uvnitř jejich domácností. Desítky tisíc z nich musely kvůli sněhové bouři bojovat také s výpadky proudu. Některé ovšem potkalo ještě větší neštěstí. Arktický mráz si v USA vyžádal nejméně 34 obětí. Další čtyři lidé přišli o život v Kanadě. Zemřeli po nehodě, při které se s nimi překlopil na zledovatělé silnici autobus. Meteorologové pak předpokládají, že by bouře mohla odeznít v několika nadcházejících dnech.
Přesto asi 60 procent americké populace čelí v současnosti nějaké formě výstrahy nebo varování spojeného s nebezpečným počasím. Letecké společnosti také kvůli bouři zrušily tisíce letů. „Je to jako vejít do válečné zóny, vidět všechna ta auta na kraji silnic je šokující,“ okomentovala situaci podle serveru BBC guvernérka státu New York Kathy Hochul. Město zasažené sněhovou bouří nejsilněji, zvané Buffalo, se přitom nachází právě v tomto státě. Úmrtí ovšem nahlásily také státy Vermont, Ohio, Missouri, Wisconsin, Kansas nebo Colorado.
Lidé, kteří sněhovou vánici nepřežili, buď zemřeli při dopravních nehodách, nebo nedokázali včas uniknout mrazu. Mezi mrtvé patří také pracovník, který byl zasažen elektrickým proudem. Jedna z žen uvízla pod spadlou větví, pod další se zase propadl led na zamrzlé řece. „Víme, že existují lidé, kteří jsou ve svých autech uvěznění už více než dva dny,“ uvedl podle serveru The Guardian například zastupitel okresu Erie Mark Poloncarz. Situaci zhoršují také zablokovaná auta záchranných služeb.
Jedná se o historicky nejhorší bouři, okomentovala situaci guvernérka státu New York
Ve svém autě uvízl například také otec dvou dětí z Marylandu Ditjak Ilunga. Nakonec se ovšem rozhodl do vánice se svými dětmi vyrazit, aby se pokusil najít úkryt. „Pokud v tomto autě zůstanu, pak tu se svými dcerami umřu,“ vzpomínal na své myšlenky Ilunga.
„Na něco takového nikdy nezapomenu,“ popsal dále a dodal, že při překročení prahu úkrytu plakal. Některé státy proto také zakazují lidem vyjíždět na silnice. „Jedná se o historicky nejhorší bouři,“ vyjádřila se rovněž k situaci guvernérka státu New York.
Extrémní zimní bouře jako ta v USA vzniká, když velmi rychle klesne atmosférický tlak. Ten následně způsobí silný sníh a větry. Teploty pak v takových případech mohou klesat až na minus 45 stupňů Celsia. Takové úrovně dosáhly například ve státě Montana. V Kanadě jsou pak bouří nejvíce zasažené státy Ontario a Quebec, kde v neděli bez proudu zůstalo asi 120 tisíc lidí.