Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne. Informují o tom Al-Džazíra a Sudans Post.
Obyvatelé jižní části Chartúmu tvrdí, že viděli čerstvé posily súdánské armády a všimli si zvýšené přítomnosti Jednotek rychlé podpory (RFS), uvedla novinářka televize Al-Džazíra Hiba Morgan v reportáži z Omdurmánu nedaleko hlavního města.
Již dva dny se snaží súdánská armáda zmocnit tamní vojenské základy ovládané polovojenskými milicemi. Obyvatelé regionu byli varováni, aby zůstávali ve svých domovech. Podle webu Sudans Post byly do Chartúmu povolány tisíce mužů z jihu a východu.
The Sudanese army called in reinforcements to aid in its fight with the RSF, sparking fear among residents in Khartoum that the conflict will intensify https://t.co/9FzCIuu73C pic.twitter.com/arRRcYJvBq
— Al Jazeera English (@AJEnglish) June 3, 2023
Boje zuří hlavně ve státě Chartúm, ale také v Dárfúru. Al-Džazíra v pátek napsala, že Súdán zachvátila „totální válka“. USA uvalily sankce na firmy vlastněné armádou i milicemi kvůli nedodržení příměří, jenž zprostředkovaly spolu se Saúdskou Arábií.
Morgan popisovala, jak jí nad hlavou v Omdurmánu prolétaly stíhačky provádějící údery na pozice RFS na severu hlavního města. „V centru hlavního města bylo hlášeno i ostřelování dělostřelectvem,“ řekla Morgan.
Dělostřelecká palba mířila i na východní regiony státu Chartúm a budovu státní televize v Omdurmánu. Ve středu podle Morgan došlo k nejsmrtelnějšímu úderu dělostřelectva od začátku konfliktu.
Humanitární krize
Během jediného útoku zahynulo 18 lidí a dalších 106 utrpělo zranění. Ostřelování rovněž zasáhlo tržnici v hlavním městě. Podle Morgan umírali civilisté. Celkem zemřelo od začátku války 1800 lidí.
V rámci Súdánu nebo za jeho hranice bylo vysídleno nejméně 1,6 milionu lidí. Média po celém světě píší o humanitární katastrofě. Dostatečná pomoc se přitom do válečných zón či regionů pociťujících následky konfliktu nedostává.
Světový potravinový program (WFP) uvedl, že od začátku války v Súdánu bylo uloupeno téměř 17 000 tun potravinové pomoci. Odcizeny byly například zásoby ve městě El Obeid, kde má WFP jednu z největších logistických základen.
Tato pomoc byla podle Morgan určena pro více než čtyři miliony lidí na západě Dárfúru, přičemž dodala, že mnoho obyvatel se nebojí leteckých a dělostřeleckých útoků, obavy mají hlavně z toho, že zemřou kvůli humanitární krizi hlady.
Humanitární pracovníci navíc riskují v nepřetržité palbě, což jejich práci ještě komplikuje. Panují přitom obavy z další eskalace násilí. Novinář Matt Nashed v reportáži z Egypta uvedl, že armáda zřejmě chystá v hlavním městě velkou ofenzivu s cílem větších územních zisků.