Arménie doufá, že podepíše ustanovení mírové dohody s Ázerbájdžánem v příštích čtyřech týdnech, řekl prezident země agentuře Reuters. Jde o krok, který by mohl zmírnit napětí na konfliktem zmítaném jižním Kavkaze. Informoval o tom také server Eurasianet.
Ázerbájdžán v září 2023 po 30 letech faktické nezávislosti znovu dobyl bývalý odtržený region Náhorní Karabach. To přimělo téměř celou jeho etnickou arménskou populaci čítající asi 100 000 lidí k útěku do Arménie.
V uplynulém roce vedly obě země mírové rozhovory. Ty jsou nyní napjaté, oba národy v posledních týdnech obviňovaly ten druhý, že nemá zájem podepsat smlouvu, která by ukončila jejich více než tři desetiletí trvající konflikt. Spor začal již předtím, než obě země získaly nezávislost na Moskvě, připomíná agentura Reuters.
Armenia hopes to sign peace articles with Azerbaijan within a month, president says https://t.co/YWCF3mZahf pic.twitter.com/ItyGBORyGZ
— Reuters (@Reuters) October 7, 2024
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v pátečním projevu obvinil Arménii, že je neupřímná, když chce dokončit dohodu a zároveň se znovu vyzbrojila na nové boje. Varoval ji, aby „přestala hrát tyto nebezpečné hry“.
Arménské ministerstvo zahraničí vydalo v reakci na Alijevův projev prohlášení, ve kterém zdůraznilo, že nedávné akvizice zbraní byly výhradně pro obranné účely. Mluvčí ministerstva dodal, že Jerevan uznává územní celistvost všech sousedních zemí, včetně Ázerbájdžánu. „Jerevan nemá žádné agresivní úmysly vůči žádnému ze svých sousedů,“ cituje mluvčího ministerstva server Eurasianet.
Snaha stihnout to do klimatické konferecne
Arménský prezident Vahagn Chačaturjan však řekl, že Jerevan doufá, že Ázerbájdžán podepíše 16 článků před konferencí o změně klimatu COP29, kterou Baku pořádá ve dnech 11. až 22. listopadu.
„Kdybychom to byli jen my, podepsali bychom to hned teď, dnes,“ řekl na okraj hamburské konference o udržitelnosti. Dodal: „ale doufáme, že toho bodu dříve nebo později dosáhneme.“
Dohodnuté články obsahují mezinárodně uznávaná základní ustanovení pro navazování diplomatických vztahů. Stanovují také mechanismus, který umožňuje oběma stranám pokračovat v jednáních.
Chačaturjanovy pravomoci jsou většinou ceremoniální, ale je spojencem premiéra Nikola Pašinjana. Dodal, že s ázerbájdžánskými představiteli se stále jedná o několika dalších článcích.
Bude nutná změna ústavy
Ázerbájdžán prohlásil, že Arménie musí před podpisem mírové smlouvy změnit svou ústavu, aby odstranila nepřímé odkazy na nezávislost Karabachu.
Začátkem tohoto roku se Arménie v rámci mírového procesu stáhla z několika ázerbájdžánských vesnic, které kontrolovala od počátku 90. let. Někteří ze stovek tisíc etnických Ázerbájdžánců, kteří uprchli z domovů v Karabachu a jeho okolí během 90. let, se po vojenském vítězství Ázerbájdžánu mohli vrátit.