Syrský prezident Bašár al-Asad se má zúčastnit summitu Ligy arabských států. Je to poprvé od doby, kdy byl před 12 lety vyloučen z regionálního orgánu. Informoval o tom server BBC, The Guardian a další servery.
Asadovi se mnoho vůdců vyhýbalo poté, co násilné potlačení prodemokratických protestů jeho vládou vyvolalo občanskou válku. Během ní bylo zabito půl milionu lidí. Sýrie byla znovu přijata do Ligy arabských států tento měsíc. Země, které podporovaly opozici, uznaly, že jeho moc je stabilní. Patří mezi ně i hostitelé summitu Saúdská Arábie.
⚡️#BREAKING Syria’s president Assad arrives in Saudi city of Jeddah for Arab league summit
— War Monitor (@WarMonitors) May 18, 2023
(archive photo) pic.twitter.com/hBXT8lu6pk
Sbližování se zrychlilo po ničivém zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a severozápad Sýrie. Kdysi nepřátelské mocnosti se rozhodly poslat humanitární pomoc do oblastí kontrolovaných syrskou vládou.
Čína také v březnu zprostředkovala překvapivou dohodu, podle níž Saúdská Arábie obnovila diplomatické styky se svým dlouhodobým regionálním rivalem Íránem. Ten spolu s Ruskem pomohl silám Asada znovu získat kontrolu nad největšími syrskými městy.
Velké části země jsou nicméně stále v držení Tureckem podporovaných rebelů, džihádistů a bojovníků milicí vedených Kurdy, podporovaných Spojenými státy, uvádí server BBC.
Humanitární krize a miliony vysídlených
Polovina předválečné syrské populace (Sýrie má cca 22 milionů obyvatel) musela opustit své domovy. Přibližně 6,8 milionu lidí je vnitřně vysídleno, zatímco dalších 6 milionů jsou uprchlíci nebo žadatelé o azyl v zahraničí.
Ještě před zemětřesením potřebovalo odhadem 15,3 milionu lidí v Sýrii nějakou formu humanitární pomoci. To je historicky nejvyšší hodnota od začátku války.
Prezident Asad dorazil ve čtvrtek večer do přístavního města Džidda, kde se koná letošní summit Arabské ligy. Generální tajemník Ligy arabských států Ahmed Abúl Gheit na středečním setkání ministrů zahraničí 22 členských států prohlásil, že doufá, že „znovuzískání křesla Sýrie je předzvěstí konce jejího konfliktu“.
Saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud také uvítal Sýrii. „Náš dnešní svět čelí mnoha výzvám a potížím, které nás staví na křižovatku,“ řekl. „Je nutné, abychom stáli při sobě a více se snažili posílit společnou arabskou akci, abychom jim mohli čelit.“
Odpor Západu proti přijetí Asada
Ne každá země je ale z návratu Sýrie nadšená. Katarský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Dauhá řekl, že upustil od svého odporu jen proto, že se nechtěl „odchýlit od arabského konsenzu“. USA mezitím uvedly, že „nevěří, že si Sýrie zaslouží readmisi“.
„Naše pozice je jasná. Nechystáme se normalizovat vztahy s Asadovým režimem a rozhodně nepodporujeme, aby to dělali statní,“ řekl novinářům mluvčí státního ministerstva Vedant Patel.
Washington a Londýn říkají, že syrský vůdce neprojevil žádnou lítost nad miliony zabitých a vysídlených jeho silami od zahájení prodemokratických protestů v roce 2011, ani ochotu změnit své jednání. Podle deníku The Guardian Spojené arabské emiráty také formálně pozvaly Asada na listopadovou konferenci OSN o změně klimatu Cop28 v Dubaji, což by byl jeho první globální summit od začátku války.
Akci pořádají SAE a pozvání pro Asada představuje dilema pro západní politiky, jako jsou John Kerry a Rishi Sunak. Ti se v případě, že se zúčastní, ocitnou ve stejné místnosti jako muž, který nadále podléhá mezinárodním sankcím za použití chemických látek či válečné zločiny. Nic nenasvědčuje tomu, že by SAE před vydáním pozvánky konzultovaly západní diplomaty.
Raphaël Glucksmann, francouzský člen socialistické aliance v Evropském parlamentu specializující se na lidská práva, řekl: „Zločin se vyplácí, to je poselství, které nám to vysílá. Bašár al-Asad představuje 500 000 mrtvých, děti zplynované v Ghútě, vězení Sednaja, místa smrti, jatka pro lidské bytosti, znásilnění zavedené jako systémovou zbraň. Je to nejhorší zločinec proti lidskosti dneška na této Zemi a postupně se vrací.“