Chcete-li zkoumat jógu hlouběji a jste připraveni otestovat své fyzické a duševní síly, bude pro vás ashtanga jóga to pravé. Jedná se o starodávnou praxi, která je považována za jeden z nejnáročnějších typů jógy. Už po celá desetiletí je výzvou pro všechny jogíny.
Co je ashtanga jóga
Ashtanga jógu vyvinul indický učitel jógy Pattabhi Jois. Jde o energický styl jógy, který zahrnuje stanovené sekvence nebo série pozic, kdy synchronizujeme dech s pohybem. V ashtanga józe je šest úrovní sekvencí – primární, sekundární a čtyři úrovně pokročilých sérií. Nováček obvykle začíná s primární sérií a jakmile si sekvenci zapamatuje a zvládne ji, postupuje dále.
Energická povaha všech sérií vede k očistění těla teplem, což podporuje krevní oběh, zlepšuje bolesti kloubů, odvádí nečistoty z těla a buduje sílu. Postupem času se dýchání stává rovnoměrnější, což čistí nervový systém.
Jaké jsou přínosy pro zdraví
Ashtanga jóga je známá svou schopností pomáhat studentům rozvíjet sebekázeň a každodenní praxi. Mnoho lidí si vybírá ashtangu pro její fyzickou náročnost a přínosy pro zdraví. Zde je několik z nich:
1. Zlepšuje dýchací techniku
V ahstanga józe jsou pozice spojené s dýchací technikou zvanou ujjayi dýchání. Zjednodušeně řečeno se jedná o slyšitelný nádech a výdech nosem. Každá póza je držena na pět plných dechů. Díky tomu vám ashtanga jóga umožňuje rozvíjet hlubokou úroveň povědomí o vašem dýchání.
2. Vytváří duševní sílu
Ashtanga je náročná jak po fyzické, tak psychické stránce. Její praxe vás posune za vaše hranice v oblasti psychické vytrvalosti. Neustále vám připomíná, že jste schopni mnohem víc, než si uvědomujete.
3. Zvyšuje psychickou pohodu
Podle studie publikované v roce 2017 v Mindfulness účastníci, kteří chodili na kurzy ashtanga jógy dvakrát týdně po dobu devíti týdnů, hlásili výrazné zlepšení úzkostí a depresí.
4. Uklidňuje nervový systém
Ashtanga je pohybová meditace zaměřená na dech a preciznost. Náročné sekvence končí savasanou, kdy vaše tělo může integrovat všechny fyzické a duševní výkony. Snadno můžete přejít do stavu odpočinku, protože mysl i tělo jsou klidné.
Přečtěte si, co je to savasana a jak ji praktikovat.
5. Může pomoci s formováním kostí
Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of Sports Science & Medicine zjistila, že dvě lekce ashtanga jógy po dobu devíti měsíců, měly pozitivní účinek na formování kostí u žen před menopauzou.
6. Snižuje bolesti spodní části zad
Primární série ashtanga jógy zahrnuje pozice, které protahují a posilují dolní část zad. A protože stejné pózy provádíte pokaždé, opakování může pomoci snížit bolesti.
Jak cvičit ashtanga jógu
Začnete primární sekvencí pozic. Ta se skládá ze čtyř částí: pozdravy slunci, zahajovací část – pozice ve stoje, samotná série a závěrečné pozice. Pózy se vždy cvičí v tomto pořadí a zadržují se na pět plných dechů. Tento styl jógy je vysoce strukturovaný a postupně se pózy stávají náročnějšími. Měli byste cvičit s lektorem. Je důležité informovat ho o jakýchkoliv fyzických omezeních a poslouchat své tělo. Pokud cítíte v některé póze bolest, požádejte lektora o úpravu pozice.
Pro koho je ashtanga dobrá
Zvažte kurzy ashtangy, pokud si chcete vybudovat sílu, flexibilitu a vytrvalost. Vzhledem k její náročnosti ovšem nemusí být vhodná pro úplné začátečníky. Pokud jste začátečník, a přesto chcete cvičit právě ashtangu, začněte s primární sérií. Opakování je užitečné. Určitě nezačínejte sami, ale najděte si dobrého učitele. Jakmile se sérii naučíte, můžete cvičit vlastním tempem a klidně doma.
Pamatujte, že ashtanga vyžaduje hodně disciplíny a fyzické síly. Důležitá je také motivace. I když to není rozhodně nejjednodušší styl cvičení jógy, s trpělivostí a pokorou se časem naučíte propojit dech s pohybem, a nakonec si ashtanga jógu zamilujete.
Pokud se jako začátečník na ashtangu ještě necítíte, vyberte si jiný druh jógy podle našeho miniprůvodce – část 1 a část 2.