Vysoce nebezpeční asijští sršni pobodali na ostrově Jersey jen přes léto deset lidí. Nikdo nezemřel, ale všichni potřebovali naléhavou lékařskou pomoc. Spojené království se obává invaze těchto „vetřelců“, kteří nenapadají jen lidi, ale i včely. Na ostrově byl pozorován rekordní počet královen a hnízd. Upozorňují na to Mirror a Edinburgh Live.
Panují obavy z invaze asijských sršňů do pevninské Británie. Jenom letos v létě pobodal tento agresivní hmyz deset lidí na jednom z Normanských ostrovů, Jersey, který se nachází mezi pobřežím Británie a Francie, píše deník Mirror.
Útoky „hmyzích zabijáků“ si nevyžádaly lidské životy, ale všichni museli dostat naléhavou lékařskou pomoc. Experti pozorovali letos na ostrově 476 královen, což je šestkrát vyšší číslo než minulý rok, napsal web Edinburgh Live.
The killer bugs have been found in the UKhttps://t.co/erE5IhapXs
— Edinburgh Live (@EdinburghLive_) July 21, 2023
Experti pozorovali zvýšený počet asijských sršňů a dalšího exotického hmyzu v Kentu. Monitorují kvůli tomu celý jih Anglie. John de Carteret, vedoucí skupiny pro monitoring a lov asijských sršní z Jersey Asian Hornet, uvedl, že se rozmnožují ve stále větších počtech.
Odborníci napočítali jenom letos na Jersey 77 hlavních a sekundárních hnízd. Na ostrově Guernsey použily týmy odborníků k likvidaci hnízd vysavače. Jak de Carteret upozornil, ve Francii zůstává populace těchto sršňů nekontrolována.
Okřídlení vrahouni
Právě ve Francii následkem bodnutí asijským sršněm letos v létě zemřelo pět lidí, přičemž oběti hlásí i další evropské země. Tento hmyz se dostal nejprve do Francie v zásilce keramiky z Číny v roce 2004.
Poté se rozšířil do Španělska a Portugalska. A panují obavy, že se bude šířit dál. Jed těchto sršní může způsobit u člověka anafylaktický šok. Smrt může nastat během několika minut, pokud nedostane oběť řádné lékařské ošetření.
Asijští sršni jsou postrachem včel. Jenom jejich přítomnost v okolí vede k tomu, že včely raději nevylétají z úlů a neplní tedy svou funkci opylování. Tito sršni však napadají celé úly. Dokážou zlikvidovat úl s 30 tisíci včelami.
Jediný sršeň dokáže napáchat strašlivé škody, každý den může ulovit až 50 včel. Královny staví hnízda nejčastěji v ptačích budkách či kůlnách. Během asi šesti týdnů se v těchto hnízdech nachází asi stovka dělnic.
Ty se následně rozletí do okolí a budují větší sekundární hnízda v korunách vysokých stromů. Hnízda lze najít i v živých plotech nebo v zahradních keřích, hrozí pak rizika vyrušení sršňů a útoků.