Ve Spojeném království doposud zemřelo sedm lidí po výskytu neobvyklých krevních sraženin poté, co dostali vakcínu od společnosti AstraZeneca, potvrdila Britská léková agentura pro BBC.
Celkově se takovéto sraženiny do 24. března vyskytly u 30 lidí po podání 18,1 milionu dávek vakcíny od AstraZenecy. Stále není jasné, zda se jedná o shodu okolností, nebo vedlejší účinek očkovací látky.
Regulační agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky (MHRA) uvádí, že výhody vakcíny i nadále převažují nad jakýmikoli riziky. Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) tento závěr zopakovaly.
„Bezpečnost pacientů zůstává nejvyšší prioritou společnosti,“ prohlásila mluvčí AstraZenecy.
Obavy však vedly k tomu, že jiné země včetně Německa, Francie, Nizozemska a Kanady omezily používání vakcíny pouze na starší občany.
Údaje zveřejněné Britskou lékovou agenturou v pátek zahrnovaly 22 případů trombózy mozkových žilních splavů (CVST), což je typ krevní sraženiny v mozku. Ty byly doprovázeny sníženým počtem krevních destiček, které pomáhají vytvářet krevní sraženiny v těle. MHRA také zjistila další problémy se srážlivostí krve spolu s nízkým počtem krevních destiček u osmi lidí.
„Sedm lidí bohužel zemřelo,“ potvrdila MHRA v e-mailu pro BBC.
Doktorka June Raine, výkonná ředitelka lékové agentury, uvedla: „Výhody… prevence onemocnění covid-19 a jeho komplikací nadále převažují nad jakýmikoli riziky a očkování veřejnosti by mělo pokračovat.“
Vyšetřování, zda vakcína britsko-švédské společnosti způsobuje velmi vzácné krevní sraženiny, stále probíhá. Začátkem tohoto týdne Evropská agentura pro léčivé přípravky uvedla, že to „nebylo prokázáno, ale je to možné“.
Výskyt neobvyklých sraženin je velice nízký, s vakcínou přesto může souviset
Podezření vzbuzují dva aspekty. Prvním je neobvyklá povaha krevních sraženin, která zahrnuje nízké hladiny krevních destiček a vzácné protilátky v krvi, které jsou spojeny s jinými poruchami srážlivosti.
„To zvyšuje možnost, že by vakcína mohla být příčinným faktorem v těchto vzácných a neobvyklých případech CVST, i když to zatím nevíme, takže naléhavě potřebujeme další výzkum,“ řekl profesor David Werring z neurologického ústavu UCL.
Druhým problémem je rozdíl mezi vakcínami AstraZenecy a společností Pfizer/BioNTech.
Ve Spojeném království se vyskytly dva případy CVST po očkování vakcínou od Pfizeru z více než 10 milionů očkovaných. Případy však nebyly spojeny se sníženým množstvím krevních destiček.
Přetrvává však nejistota ohledně toho, jak běžné jsou tyto sraženiny obvykle. Odhady se pohybují od dvou případů na milion lidí každý rok až po téměř 16 z každého milionu v běžné době, přičemž koronavirus je spojen s abnormální srážlivostí krve, což může četnost výskytu sraženin zvyšovat.