Španělští astronomové vystopovali možný původ záhadného signálu, který je považován za nejlepšího kandidáta na zprávu od vyspělé mimozemské inteligence. Vědci se neúspěšně snažili tento signál najít desítky let. Jsme blízko kontaktu s mimozemšťany? Informoval o tom server Interesting Engineering.
Tajemný signál, který trval pouze minutu a dvanáct sekund, zachytil v roce 1977 astronom Jerry Ehman teleskopem The Big Ear v rámci projektu SETI, v němž výzkumníci hledají mimozemské civilizace pomocí rádiových signálů. Signál nevědomky pojmenoval citoslovcem „Wow!”, jehož k jeho zápisu připojil.
To bylo poprvé a naposledy, co signál astronomové detekovali. Vědci pátrali po dalších signálech z oblasti souhvězdí Střelce, odkud Wow! přiletěl, s výkonnějšími teleskopy než The Big Ear desítky let, ale marně, uvádí server Interesting Engineering.
Wow! platí za nejlepšího kandidáta na zprávu od pokročilé mimozemské civilizace. Rádiové signály obecně považují astronomové za nejpravděpodobnější meziplanetární či mezihvězdný komunikační prostředek.
Teleskop The Big Ear „pročesával” vesmír ve frekvenčním pásmu 1420,4056 megahertzů, které vytváří vodík, nejrozšířenější prvek ve vesmíru. Vědci předpokládají, že mimozemská civilizace v naší galaxii bude při pokusu navázat kontakt vysílat úzkopásmový signál na frekvenci vodíku, případně v její blízkosti.
Signál Wow! byl navíc jednorázový, což rovněž přihrávalo teoriím o mimozemské civilizaci. Vědci se jej však také pokoušeli vysvětlit rychlými změnami v mezihvězdné hmotě, pulsarem či rotující neutronovou hvězdou.
Našli jsme druhé Slunce
Astronomové ze španělské University of Vigo se rozhodli vydat po stopách tohoto záhadného signálu, který se objevil před 40 lety. Použili k tomu teleskop The Big Ear a nasměrovali jej k souhvězdí Střelce.
Cílem pátrání, jehož výsledky se objevily na webu International Journal of Astrobiology, bylo najít potenciální zdroj signálu. K tomu astronomům pomohl katalog hvězd sondy Gaia Evropské kosmické agentury (ESA).
Jako možný zdroj signálu určili neznámou hvězdu 2MASS 19281982-2640123, která je jakýmsi „dvojčetem” Slunce. Vyznačuje se téměř totožnou teplotou, průměrem a svítivostí. Slunce je jedinou hvězdou ve vesmíru, o níž víme, že kolem ní existuje život.
„Objevili jsme v souhvězdí Střelce hvězdu podobnou Slunci vzdálenou 18 světelných let,” řekl hlavní autor studie Alberto Caballero. Nelze však určit, zda signál opravdu pochází z této hvězdy. Nález tak nakonec klade více otázek než odpovědí.