Kosmická záhada, která nedává spát vědcům po celém světě. Družice Einstein Probe zachytila v dubnu loňského roku neobvykle silnou explozi ve vesmíru, která nezapadá do žádné známé kategorie. Mohlo jít o výbuch gama záření při kolizi neutronových hvězd nebo o supermasivní černou díru, která pohltila hvězdu. Jenže něco tu nehraje – tento jev nesedí na žádný z běžných scénářů.
„EP240408A splňuje některá kritéria několika různých typů jevů, ale neodpovídá zcela žádnému. Zejména krátké trvání a vysoká svítivost se obtížně vysvětlují v jiných scénářích,“ uvedl Brendan O’Connor z Carnegie Mellon University. „Alternativou je, že sledujeme něco úplně nového!“ citoval ho Space.com.
🚨MYSTERIOUS COSMIC EXPLOSION BAFFLES ASTRONOMERS
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) February 9, 2025
A strange, ultra-energetic explosion spotted by the Einstein Probe has scientists scratching their heads.
Initially thought to be a gamma-ray burst or a star getting devoured by a black hole, EP240408A refuses to fit neatly… pic.twitter.com/VuJc2S2g3Z
Jedním z možných vysvětlení je vzácný „jetovaný přílivový rozpad“ (jetted TDE). Tento jev nastává, když supermasivní černá díra roztrhá hvězdu na prach a část této hmoty vytvoří extrémně silný výtrysk energie. Vědci odhadují, že takové události tvoří jen asi 1 % všech hvězdných destrukcí tohoto typu.
Rozluštění této záhady může být na dosah díky NASA. „Schopnost NICERu zaměřit se prakticky kamkoliv na obloze a monitorovat jev po celé týdny byla klíčová pro naše pochopení těchto neobvyklých kosmických explozí,“ vysvětlil Dheeraj Pasham z Massachusettského technologického institutu (MIT).
Zatímco vědci se snaží přijít této explozi na kloub, mise Einstein Probe slibuje další fascinující objevy. „Nemůžu se dočkat, až budeme pronásledovat další zvláštní explozi zachycenou Einsteinovou sondou,“ dodal nadšeně Pasham. Zdá se, že vesmír má ještě spoustu tajemství, která čekají na odhalení.