Bylo potvrzeno, že na letecké základně 101 v nigerském Niamey byly vedle amerických jednotek rozmístěny i ruské bezpečnostní síly. Nasazení, které trvá již několik týdnů, vyvolalo obavy z geopolitických důsledků v regionu.
Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina jsou ruské jednotky umístěny v odděleném areálu a nemají přístup k americkým silám ani vybavení. Tento krok přichází v návaznosti na loňský převrat v Nigeru, který vedl ke změně konfigurace partnerství se západními spojenci a k žádosti, aby americké a francouzské jednotky opustily své základny.
BREAKING:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) May 3, 2024
Russian military personnel entered the American air base in Niger as Niger's junta decided to kick out US forces. pic.twitter.com/7No5NmViGy
Přítomnost ruských i amerických sil na stejné nigerijské základně podtrhuje složitou geopolitickou dynamiku, která v regionu panuje. Ikemesit Effiong ze společnosti SBM Intelligence popsal situaci jako „živou geopolitickou zlomovou linii“ mezi prozápadní pobřežní západní Afrikou a rusofilským Sahelem, píše deník Guardian.
Situace rovněž vyvolala obavy z možnosti, že džihádistické skupiny v oblasti Sahelu využijí vakua, které vzniklo odchodem západních protipovstaleckých sil. Americká armáda již přemístila část svých sil z letecké základny 101 na leteckou základnu 201 v Agadezu.
Obavy Washingtonu se týkají i zpráv o tom, že Írán hledá v Nigeru suroviny, včetně uranu.
Rusko oživuje vztahy
Rusko prohlubuje svou přítomnost v některých částech Afriky, oživuje vztahy z dob studené války a nabízí africkým vůdcům balíčky na „stabilizaci režimu“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zdůraznil, že Rusko usiluje o posílení vazeb s různými africkými zeměmi mimo jiné ve vojenské oblasti. Je pravděpodobné, že tento krok bude mít na geopolitickou krajinu sahelského regionu dopady na několik let dopředu.