Australský premiér v úterý jmenoval do funkce zvláštní vyslankyni pro boj s antisemitismem. Informovala o tom televize BBC. Brzy jmenuje i zvláštního vyslance pro boj s islamofobií, doplnil server Barron´s. Důvodem je rostoucí napětí mezi australskými židy a muslimy.
Válka v Pásmu Gazy vyvolala napětí po celém světě. Výjimkou není ani Austrálie, kde po vzoru USA a dalších zemí v úterý jmenoval premiér Anthony Albanese do funkce zvláštního vyslance pro boj s antisemitismem.
Stala se jím právnička a podnikatelka Jillian Segal, píše BBC s odkazem na prohlášení australské labouristické vlády. Ona bude v první řadě zprostředkovávat komunikaci mezi vládou, odborníky a židovskými komunitami v zemi.
Australia appoints special envoy for antisemitism https://t.co/VtI4n3NtHT
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 9, 2024
Dále bude zastupovat práva australských židů. „Australané jsou tímto konfliktem hluboce znepokojeni a mnozí z nich jsou raněni. V dobách, jako je tato, se musí spojit, ne se nechat roztrhat,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Albanese.
Segal již v minulosti stála v čele několika klíčových orgánů zastupujících australské židy a rovněž se věnovala pozicím ve vzdělávacím a bankovním sektoru. Podle premiéra je její jmenování kritické pro „zmírnění třenic“.
V Austrálii není místo pro nenávist
„Brzy bude jmenován i vyslanec pro boj s islamofobií,“ cituje slova Albanese Barron´s. „To bude také důležité, spolupracovat s touto komunitou na podpoře sociální soudržnosti. V Austrálii není místo pro nenávist jakéhokoli druhu.“
Válka mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Gaze po 7. říjnu vyvolalo v Austrálii napětí. Vzrostl počet antisemitistických projevů stejně jako těch islamofobních. Podobně jako v USA se zde obě komunity několikrát střetly.
V zemi vypukly protesty v ulicích i před univerzitami. Segal upozornila, že nárůst antisemitistických projevů od 7. října narostl o 700 procent. „Židovští Australané se chtějí cítit svobodně a žít svůj každodenní život,“ prohlásila nová vyslankyně.
Australská vláda podporuje Izrael a poválečné řešení dvou států. V posledních měsících je však znepokojena počtem civilních obětí. V Gaze navíc po izraelském náletu zemřel australský humanitární pracovník.