Austrálie se ve středu přiblížila k potenciálnímu zavedení digitální měny centrální banky (CBDC). Australská rezervní banka (RBA) totiž oznámila nadcházející pilotní fázi digitální verze australského dolaru s názvem eAUD. Informovaly o tom servery Decrypt a CoinDesk.
Ve společném oznámení s australským výzkumným centrem Digital Finance Cooperative Research Centre RBA uvádí, že vyzvala malý počet společností, aby pomohly prozkoumat 14 případů využití eAUD, a požádala firmy jako ANZ a Mastercard, aby se programu zúčastnily. Příklady použití sahají od usnadnění offline plateb přes tokenizované faktury pro podniky až po aukce hospodářských zvířat. Napsal o tom server Decrypt.
„Pilotní a širší výzkumná studie, které budou prováděny souběžně, poslouží dvěma cílům. Přispějí k praktickému vzdělávání průmyslu a přispějí k pochopení zákonodárců, jak by CBDC mohl potenciálně prospět australskému finančnímu systému a ekonomice,“ uvedl asistent guvernéra RBA Brad Jones.
Podle serveru CoinDesk chce australská rezervní banka dokončit pilotní projekt digitální měny centrální banky do poloviny roku 2023. Pilot byl zahájen loni v srpnu,
Australia’s ANZ and Commonwealth bank are working with the Reserve Bank to explore use cases for a central bank digital currency. https://t.co/xi8OEGfn6v
— Bloomberg Crypto (@crypto) March 2, 2023
CBDC jsou podobné stablecoinům v tom smyslu, že se jedná o digitální měny, které jsou navázány na cenu fiat měny, například amerického dolaru. Avšak namísto toho, aby je udržovaly soukromé společnosti nebo decentralizované komunity, jsou CBDC plně kontrolovány a udržovány příslušnými vládami.
Tlak na zavedení CBDC
Podle internetových stránek amerického think tanku Atlantic Council dosud CBDC spustilo více než 10 zemí. Navíc 89 zemí CBDC buď zkouší, vyvíjí, nebo zkoumá. Minulý měsíc Japonsko oznámilo, že v dubnu spustí pilotní program CBDC.
Jones se vyjádřil ke zvýšenému tlaku, kterému země včetně USA v posledních dvou letech čelí, aby CBDC zavedly. Protože země jako Čína tuto technologii zdokonalují a postupně zavádějí. „V posledních zhruba 18 měsících jsem naprosto zaznamenal posun, rostoucí podporu – zejména v Kongresu – myšlenky, že prvenství amerického dolaru a jeho role v mezinárodním finančním systému by mohly být ohroženy, pokud všichni ostatní poběží vpřed a USA budou sedět vzadu,“ řekl v projevu zveřejněném ve středu na internetových stránkách RBA.
Jones zdůraznil, že CBDC mají schopnost zefektivnit přeshraniční platby, snížit náklady spojené s transakcemi a zvýšit rychlost jejich vypořádání.
„Poslání peněz do zahraničí [v Austrálii] stále stojí v průměru kolem 5 % a vypořádání těchto transakcí může trvat až několik dní. To je zjevně neuspokojivé,“ řekl Jones.