Po 18 měsících od začátku pandemie uvolní Austrálie přísná omezení cestování pro své občany a trvalé rezidenty. Ve chvíli, kdy bude mít daný stát minimálně 80 % naočkovaných obyvatel, budou ho moci cestovatelé opustit. Při návratu do země si nebudou povinně platit čtrnáctidenní karanténu v hotelu. Místo toho budou muset zůstat ve svých domovech po sedm dní. Uvedl to server BBC. Pravidla pro cizince se prozatím nemění.
Kvůli přísným omezením cestování sice Austrálie udržela čísla nakažených poměrně nízko, odtrhla však od sebe na 18 měsíců některé rodiny. Obyvatelé totiž ani nemohli svou zemi až na výjimečné případy opustit. Dovolené jim bylo vyjet například kvůli práci nebo úmrtí v rodině. Při příjezdu pak museli čelit přísným pravidlům včetně čtrnáctidenní karantény v hotelu za 2100 dolarů. V pátek však premiér Scott Morrison oznámil uvolnění.
Ve chvíli, kdy daný stát Austrálie bude mít minimálně 80 procent naočkovaných obyvatel, budou moci jeho občané ze země vycestovat. Po návratu pak budou moct naočkovaní občané i lidé s trvalým pobytem strávit karanténu doma, a to jen po sedm dní. Turistům se však dosud Austrálie neotvírá. Podle Morrisona však vláda pracuje na tom, aby je brzy znovu přivítala. „Je na čase, abychom Australanům vrátili jejich životy,“ uvedl pak premiér podle BBC.
Nenaočkovaní Australané pak budou muset po povolení vstupu do země i nadále strávit čtrnáctidenní karanténu ve vládou určených hotelech. Nová pravidla by měla pravděpodobně začít platit od listopadu. V tu dobu by totiž 80procentní hranice měl jako první dosáhnout stát Nový Jižní Wales, ve kterém se nachází město Sydney. Hned za ním by měl následovat sát Victoria s městem Melbourne.
Austrálie přijme nově také čínskou a indickou vakcínu
Některé státy jako například Queensland nebo Západní Austrálie však uvažují o tom, že posunou hranici očkovaných nad 80 procent. Původní vládní omezení cestování pak prozatím platí do 17. prosince. Změna pravidel proto potěší mnohé rodiny, které se loňský rok nemohly potkat na vánoční svátky. Někteří cizinci rovněž v Austrálii uvízli a nemohli navštívit své rodiny v zahraničí.
Mezi současné povolené vakcíny v Austrálii patří Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson and Johnson. V pátek však australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho vláda přijme také čínskou vakcínu Sinovac a indický Covishield. Od začátku pandemie pak nahlásila Austrálie více než 107 tisíc potvrzených případů nakažených koronavirem a 1 311 souvisejících úmrtí.