Australská vláda oficiálně potvrdila vymření dalších 13 endemických (jedinečných pro území Austrálie, pozn. red.) druhů. Ty zahrnují 12 savců, ale také vůbec prvního plaza, o kterém se ví, že vyhynul od doby evropské kolonizace. Uvedl to server Guardian.
Další jména přidaná na seznam vyhynulých druhů ukazují, že Austrálie vede ve světovém žebříčku ve vymírání savců. Celkem se australský seznam známých vyhynulých savců rozšířil na 34 druhů. To je více než 10 % z celkových 320 pevninských savců, o kterých se ví, že v Austrálii žili v roce 1788, tedy na počátku evropské kolonizace. Suzanne Milthrope z Wilderness Society uvedla, že zde není žádná jiná země, ani chudá, ani bohatá, která by se tomuto rekordu jakkoliv přibližovala. Na druhém místě je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) Haiti, a to s pouhými devíti vymřelými savčími druhy.
Co se týče oněch 13 nově oficiálně oznámených, jedná se o druhy vyhynulé v historii, z nichž většina zmizela mezi lety 1850 – 1950. Dva druhy ovšem byly navždy ztraceny až v uplynulých dvanácti letech. Oba pocházejí z Vánočního ostrova.
Jedná se o druh netopýra Pipistrellus murrayi, který se ze světa ztratil v roce 2009. Druhým je pak australský plaz ještěrka Emoia nativitatis, která vymřela v roce 2014. V tomto případě za tím pravděpodobně stojí introdukce asijského hada Lycodon capucinus v sedmdesátých letech minulého století.
Dle profesora Johna Woinarskiho z Charles Darwin University to připomíná, že ve chvíli, kdy je druh dán na seznam ohrožených druhů a neudělá se pro jeho zachránu dost, je vymírání pravděpodobným scénářem. Což se dle něj stalo i v případě zmiňovaného netopýra, jehož vymření bylo výsledkem nedostatečné akce ze strany vlády, neboť již po dvě desetiletí před jeho osudným rokem bylo zřejmé, že dochází k výraznému úbytku tohoto druhu.
Potvrzené vyhynulé druhy zahrnují například vačnatce Bettongia anhydra a Bettongia pusilla, hlodavce Conilurus capricornensis, myš Notomys robustus, bandikuta Perameles bougainville fasciata či “létající lišku” Pteropus brunneus.
Dle Woinarskiho je v téměř všech případech nejpravděpodobnějším vysvětlením jejich vyhynutí predace ze strany divokých koček. Svou vinu na tom ale mohou mít i introdukované lišky, zráta habitatů a požáry.
Celkem je jako vymřelý endemický druh Austrálie bráno vládou nebo Mezinárodním svazem ochrany přírody IUCN kolem 100 druhů. Woinarski ale říká, že reálné číslo je pravděpodobně více než 10krát vyšší, jakmile se započtou bezobratlí. Jelikož jen nejméně 50 bezobratlých nebylo zpozorováno na Vánočním ostrově více než století a pravděpodobně tak vyhynulo.
Vláda od roku 2014 zajistila více než 535 milionů dolarů na projekty na podporu ohrožených druhů a ekologických komunit. Připravuje také desetiletou strategii týkající se ohrožených druhů a vytváří nová bezpečná útočiště bez predátorů.