Ochránci přírody obvinili australskou vládu, že se snaží zamést pod koberec skutečnost o špatném stavu Velkého bariérového útesu, upozornil deník The Guardian. Novou zprávu o stavu největšího živého ekosystému světa zveřejnilo ministerstvo životního prostředí potichu v pátek pozdě odpoledne.
Ve zprávě Great Barrier Reef Marine Park Authority australské ministerstvo životního prostředí na 600 stránkách popisuje „velmi špatné“ vyhlídky pro Velký bariérový útes a zdůrazňuje zavírající se okno pro jeho záchranu.
Působí to přitom jako snaha zprávu ututlat a vzdát se zodpovědnosti. Richard Leck, vedoucí v oddělení pro oceán u ochranářské společnosti WWF Australia, zdůraznil významnost zprávy a její znepokojivé vyznění, napsal The Guardian.
‘Ecological grief’: communities, economy suffer from damage to Great Barrier Reefhttps://t.co/Qx9IDiuhI3
— The Sydney Morning Herald (@smh) August 25, 2024
Jako ještě znepokojivější však vnímá skutečnost, že ji ministerstvo vydalo v pátek pozdě odpoledne. „Vytváří to dojem, že se vláda snažila skrýt zjištění zprávy, aby pohřbila její potenciální špatné vyznění,“ upozornil odborník.
Označil to za cynický přístup k důležité zprávě o Velkém bariérovém útesu. Zvláštní je také fakt, že ministryně životního prostředí Tanya Plibersek neposkytla žádnou tiskovou zprávu a nesvolala ani tiskovou konferenci jako v minulosti.
Austrálie se tváří nezúčastněně
Zpráva rovněž uvádí, že k ochraně Velkého bariérového útesu musíme udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia. Dokument činí zodpovědným za dosažení tohoto cíle celý svět vyjma Austrálie, všímá si Leck.
Neobsahuje žádnou zmínku o nedostatečnosti australských cílů v oblasti klimatu a ochrany Velkého bariérového útesu. Píše se v ní, že další degradace tohoto ekosystému je nevyhnutelná. Vláda z toho viní klimatické změny.
K těm dochází spalováním fosilních paliv. Svůj podíl na tom ale australská vláda nepřiznává. Velký bariérový útes je ohrožený oteplováním oceánu a prochází pravidelným bělením. Jak je situace špatná, nedávno popsala studie v časopisu Nature.
Okolní vody v posledním desetiletí dosahují nejvyšších teplotních hodnot za posledních 400 let. Od roku 2016 útes zažil pět etap hromadného bělení – důsledek teplotního stresu zvyšujícího riziko úhynu korálových útesů po celém světě.
Korálové útesy jsou domovem mnoha živočichů od malých pestrobarevných rybek, mořských ježků a chobotnic po želvy, krevety a mnohé další tvory. Útesy vytvářejí domov pro 25 procent mořských druhů a jejich ztráta by byla i ztrátou mořské biodiverzity.