Dobrou zprávu přináší nezávislá vládní Vědecká komise pro ohrožené druhy v Austrálii. Keporkaci byli vyškrtnuti z australského seznamu ohrožených druhů. Populace těchto kytovců, která čelila existenční hrozbě kompletního vyhynutí, se zotavila. Neznamená to však definitivní vítězství. Napsal o tom deník The Guardian.
Komerční lov velryb během 19. a koncem 20. století způsobil, že se keporkak ocitl na kritické hranici definitivního vymření. Jenom v Austrálii a na Novém Zélandu bylo zabito 30 000 keporkaků, než kytovci získali v roce 1965 ochranu v mezinárodním měřítku a byli zařazeni mezi ohrožené druhy.
Z australského seznamu ohrožených druhů byli keporkaci odstraněni po revitalizaci populace v autraslých vodách v posledních 60 letech. Zatímco na vrcholu komerčního rybolovu v australských vodách čítala populace keporkaků pouze 1500 jedinců, nyní jich je 40 000, uvádí deník The Guardian.
Australská ministryně životního prostředí Sussan Leyová řekla, že tato změna je výsledkem doporučení získaného od nezávislého Vědeckého výboru pro ohrožené druhy. Podle něj je populace keporkaků v Austrálii v tak dobrém stavu, že může být ze seznamu vyškrtnuta.
Umožní to nasměrovat uvolněné prostředky na ochranu jiných druhů kytovců, které jsou klimatickými změnami ohroženy více a nedaří se jim tak efektivně obnovit své populace.
Keporkaci ještě vyhráno nemají
Chytat, zabíjet či jinak poškozovat keporkaky je však stále trestné. „I přes vyřazení tohoto druhu ze seznamu, stále je v australských vodách chráněn podle zákona o ochraně životního prostředí a biologické rozmanitosti,” uvedli vědci sledující populaci keporkaků v australských vodách pro web ABC.
Keporkaky stále ohrožuje klimatická změna. Oteplování má dopad na to, kam se keporkaci mohou vydat za potravou. Úbytek mořského ledu znamená zmenšení míst, kde se vyskytuje kril, jeden z hlavních zdrojů potravy těchto tvorů.
Mezi další problémy patří znečištění oceánů plasty, které mohou keporkaci polykat. Rovněž hrozí zachycení do rybářských sítí a negativní dopad akustického znečištění kvůli hluku lodí. Experti budou populace keporkaků dál pozorovat.