Austrálie zvýší v příštích deseti letech výdaje na obranu o 50,3 miliardy australských dolarů (767 miliard Kč). Některé zbrojní programy čekají změny, přičemž přednost dostanou rakety, drony a válečné lodě. Důvodem jsou podle agentury Reuters obavy z chování Číny a z možného konfliktu v oblasti Pacifiku.
Celkově Canberra počítá, že do armády v následujících deseti letech investuje 330 miliard australských dolarů (5,03 bilionu Kč). Zatímco nyní představují výdaje Austrálie na obranu něco málo přes dvě procenta HDP, v roce 2034 by to mělo být 2,4 procenta HDP.
Missiles, drones and warships the priority as Australia plans US$32 bil defence boost https://t.co/xvL7fCSKMR
— The Edge Malaysia (@theedgemalaysia) April 17, 2024
„Optimistické předpoklady, které charakterizovaly obranné plány po skončení studené války, jsou věcí minulosti,“ uvedl australský ministr obrany Richard Marles, podle nějž „Čína uplatňuje nátlakovou taktiku, aby dosáhla svých strategických cílů“. „Naše prostředí nyní poznamenává nejistota a napětí z rostoucího strategického soutěžení mezi USA a Čínou,“ dodal Marles.
Čína v reakci zdůraznila, že „nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi“. Mluvčí čínské diplomacie Lin Ťien zároveň Austrálii vyzval, aby se „zdržela nepodložených obvinění vůči Číně“.
Více než 40 procent obranných výdajů bude podle agentury Reuters vyčleněno na námořnictvo. Plány zahrnují posílení flotily hladinových plavidel, program jaderných ponorek v rámci bezpečnostního paktu AUKUS, který Austrálie uzavřela s USA a Británií, či podvodní dron Ghost Shark.
Pětina výdajů půjde na raketové programy. Jejich součástí mají být střely delšího doletu pro letectvo a pozemní síly či vlastní výroba řízených střel.
Další miliardy australských dolarů budou vyčleněny na modernizaci vojenských základen na severu Austrálie, které každoročně několik měsíců využívají při výcviku příslušníci amerického vojenského námořnictva.
Podle ministra obrany Marlese se australská armáda chce nyní zaměřit na ochranu svých vlastních zájmů v regionu, zatímco v minulosti se soustřeďovala na schopnost vykonávat různé úkoly téměř kdekoli ve světě.
„Jsme ostrovní země, která obchoduje po moři,“ uvedl Marles, podle nějž musí být Austrálie schopna zabránit nepřátelům, aby zablokovali klíčové námořní trasy. „Invaze do Austrálie je nepravděpodobná, právě proto, že nepřítel může naší zemi způsobit velké škody, aniž by vstoupil na australskou půdu,“ podotkl.