Spojené státy ve středu 23. dubna očekávají odpověď od Kyjeva na návrh mírové dohody, která podle serveru Axios, jenž se odvolává na své zdroje, znamená přijetí okupace Ukrajiny, a tedy ohromné ústupky ze strany napadené země. Rámec počítá s tím, že USA uznají Krym a další okupovaná území jako ruská. Pokud na to Kyjev nepřistoupí, Bílý dům se může z mírových rozhovorů stáhnout. Informuje o tom i RBC-Ukraine.
Návrh mírové dohody předložili Američané Ukrajincům na schůzce v Paříži před týdnem, dnes se o něm bude jednat znovu v Londýně. Sejdou se tam představitelé USA, Velké Británie, Německa a dalších zemí. Americká delegace očekává, že se k návrhu ukrajinští představitelé vyjádří. Měli tak učinit do středečního dne.
NEW: Trump's "final offer" for peace requires Ukraine to accept Russian occupationhttps://t.co/6ks9mUboQ1
— Axios (@axios) April 22, 2025
Trumpova administrativa mezitím avizovala, že pokud se nepodaří najít cestu k zastavení bojů, přeruší účast v mírových rozhovorech, aby se mohla věnovat jiným prioritám. Na stole je stále i nerostná dohoda, která počítá se zřízením fondu spravovaného USA, do něhož by proudily zisky z ukrajinského nerostného bohatství.
Co se týče další americké vojenské pomoci, jakmile přestane proudit ta schválená bývalým prezidentem Joe Bidenem, nemá Ukrajina žádnou jistotu.
Návrh podle zdrojů zahrnuje dočasné uznání poloostrova Krym a okupovaných částí Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti jako ruského území. Ukrajina se nesmí stát členem Severoatlantické aliance (NATO), což by pro ni byla nejsilnější bezpečnostní garance, avšak může vstoupit do Evropské unie (EU). USA v rámci mírové dohody zruší všechny sankce, které na Rusko uvalily po roce 2014.
Obrovský ústupek
Co se bezpečnostních garancí týče, ty by poskytly robustní evropské i mimoevropské ozbrojené síly. Návrh ale neřeší, jak by fungovaly, což je klíčové. Navíc nezmiňuje účast USA, bez nichž se někteří evropští spojenci zdráhají zapojit.
Ukrajina by dále získala menší části Charkovské oblasti, které nyní Rusko okupuje. Záporožská elektrárna okupovaná Ruskem, největší jaderné zařízení v Evropě, by byla považována za ukrajinské území, ale provozovaly by ji USA. Elektřinou by zásobovala Ukrajinu i Rusko.
Návrh dohody podle zdrojů vznikl poté, co Trumpův zvláštní zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten mu nabídl zastavení bojů na současné frontové linii. Problém ale je, že přítomnost evropských sil na ukrajinském území považuje za hrozbu a odmítá ji.
Mírová dohoda podle těchto zdrojů znamená přijetí ruské okupace, i když jen dočasně, což znamená obrovský ústupek pro prezidenta Volodymyra Zelenského. Návrh navíc zmiňuje pouze to, co dostane Rusko, nikoli Ukrajina.