Analýza téměř 15 000 druhů rostlin a obratlovců ukázala, že požáry a odlesňování zasáhly do oblasti rozšíření tisíců druhů amazonského deštného pralesa. Jedná se až o 85 % ohrožených druhů v této oblasti. Vědci to uvádějí v časopise Nature, informuje o tom server ScienceNews.
Pokračující odlesňování i periodické sucho v povodí Amazonky je v posledních desetiletích spojováno se sílícími požáry v této oblasti. Oheň je navíc často používaný k vyklizení otevřeného prostoru v lese. Dle nové studie však požáry zasahují do areálu mnoha druhů.
Některé druhy jsou sice na pravidelné požáry zvyklé, jiné ale ne. Požáry se totiž dostávají hlouběji do pralesa a některé druhy se tak setkají s ohněm poprvé. „Tyto druhy, včetně mnoha ohrožených, se za pravidelných požárů nevyvinuly, takže důsledky pro ně mohou být závažné,“ uvádí dle ScienceNews Arie Staal, ekolog z Ultrecht University.
Pokud by došlo k ohrožení přežití druhů mohlo by to vést k dlouhodobým následkům. Biodiverzita totiž zvyšuje odolnost lesa vůči suchu, dodává Staal. Uvedl také, že se zvětšováním oblasti zasažené požáry, Amazonie ztrácí nejen lesní porost, ale také část své schopnosti vyrovnat se s měnícím se klimatem.
Vědci ale přesně neví, jak ohně biodiverzitu v Amazonii ovlivňují. Povodí Amazonky je totiž obrovské a těžce dostupné. Není tak možné, aby vědci mohli porovnat počty druhů před požáry a po nich.
Biogeograf Xiai Feng a tým vědců z Brazílie, Číny, Nizozemska a Spojených států se proto rozhodli místo toho podívat na to, jak byly nedávným požárům vystaveny oblasti rozšíření amazonských druhů rostlin a živočichů.
Požáry zasáhly oblast téměř 2,5krát větší než Česká republika
Do analýzy tým zahrnul 11 514 druhů rostlin a 3 079 druhů obratlovců a vytvořil komplexní soubor dat ohledně jejich oblasti rozšíření. Mapy byly posléze porovnány se satelitními snímky amazonského lesního porostu z let 2001 až 2019. To tak ukázalo, jak těžba dřeva a požáry vedly k degradaci stanovišť deštného pralesa.
Od roku 2009 se rozsah požárů obecně snížil, s výjimkou období sucha. Od té doby se totiž začala prosazovat řada předpisů zaměřených na snížení odlesňování. V roce 2019 pak ale opět začlo docházet k požárům častěji, jak se uvolňovaly předpisy.
Tým zjistil, že požáry zasáhly až 190 000 kilometrů čtverečních. To je oblast téměř 2,5krát větší než Česká republika. U až asi 95 procent druhů uvedených ve studii došlo k překrytí jejich oblasti rozšíření. U mnoha druhů nicméně tvořily spálené oblasti méně než 15 procent jejich celkového areálu. Mezi zasažené druhy ale patří až 85 procent z 610, které Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje za ohrožené.