Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo. Informuje o tom Euronews.
Jelena Popovič miluje léto a vše, co přináší, včetně horkého počasí. Letos toho na ni ale bylo moc. „Letošní léto bylo příliš horké, nedalo se chodit po městě. Příjemné to bylo jen při plavání,“ uvedla pro server Euronews žena z Bělehradu.
Tropické léto podle ní letos připomínalo spíše africké klima než evropské. Platilo to pro velkou část Balkánu, oblast na jihovýchodě Evropy, kde jsou lidé na horká léta zvyklí. Ale ne na něco takového, čeho byli svědky v letošním roce.
Hottest summer in 130 years brings droughts and wildfires to Balkans.
— Euronews Green (@euronewsgreen) September 10, 2024
🔗https://t.co/7uOGEkoW3J pic.twitter.com/f5l0VNVCqY
Region opakovaně zužovaly extrémní vlny veder a sucho. Celý červenec a srpen prakticky nespadla z nebe ani kapka. Meteorologové tvrdí, že Balkán má za sebou nejteplejší léto od začátku měření před více než 130 lety, napsala agentura AP.
„Léto obvykle znamená výměnu horkých dnů s vysokými teplotami a po pěti až šesti dnech přestávku s deštěm a bouřkami,“ vysvětluje srbský meteorolog Nedeljko Todorović. „Ale to se stalo jen v červnu. Prakticky celý červenec a srpen nepršelo.“
Nejteplejší léto a celý rok
Nad jihovýchodní Evropu letos v letních měsících dorazil horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře, vysvětlil Goran Pejanović ze srbské hydrometeorologické služby. Popsal čtyři vlny veder s tím, že ta nejhorší trvala od 5. do 21. července.
„Téměř tři týdny bez kapky deště,“ popsal Pejanović. Celkově byly letos v létě teploty v Srbsku o 3,3 stupně Celsia nad obvyklým průměrem, dodal. A takové Slovinsko zaznamenalo letos v létě teploty 2,5 stupně nad průměrem z roku 2020.
Všechny rekordy padly i v Bosně, pokud se bavíme o počtu horkých dnů a nocí. V některých oblastech jich bylo třikrát více než loni, upozornil Bakir Krajinović z bosenského hydrometeorologického ústavu.
Chorvatsko zase hlásilo extrémní teploty v oblastech kolem Jaderského moře. Někde dosahovaly až 30 stupňů Celsia. Extrémní teploty navíc poničily úrodu v Albánii a způsobily tam výpadky elektřiny, protože sucho ochromilo vodní elektrárny.
Letošní léto bylo nejteplejší v historii měření a podle evropské meteorologické služby s tímto titulem zřejmě skončí i celý rok 2024.