Spojené království míří do recese, varovala včera britská centrální banka. Současně zvýšila úrokové sazby na 1,75 procenta, což je nejvíce za posledních 27 let. Instituce očekává, že inflace z květnové hodnoty 9,1 procenta přesáhne 13procentní hranici. Informoval o tom deník The Guardian a stanice BBC News.
Spojené království míří podle včerejší přehlídky hororových prognóz Bank of England do prohlubující se ekonomické mizérie, napsal list The Guardian. Centrální banka Spojeného království uvedla, že recesi očekává v posledním letošním čtvrtletí.
Recese bude trvat zhruba rok, což připomíná ekonomický propad vzniklý kolapsem bank v Británii před 14 lety, napsal server BBC. Pokles ekonomiky však nebude tak hluboký jako v roce 2008.
Spojené království čeká podle Mezinárodního měnového fondu nejpomalejší ekonomický růst z členských států skupiny G7. Do této ekonomické situace se ostrovní stát dostal kvůli zdražování potravin a pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině.
UK heads into ‘deepening economic crisis’ as recession looms – business live https://t.co/lO6znjxYvd
— The Guardian (@guardian) August 5, 2022
Zvyšující se náklady domácností však zhoršila zejména aktuální energetická krize. „Utahování kohoutků“ ze strany ruského plynárenského giganta Gazprom v Evropě vedlo k dalšímu zvýšení cen zemního plynu kvůli obavám z nedostatku této komodity.
Květnová inflace dosáhla hodnoty 9,1 procenta. To je nejvíce za posledních 40 let. Bank of England se ještě minulý měsíc obávala, že inflace dosáhne 11 procent. Nyní však překvapila s tvrzením, že nejspíše zaútočí na 13 procent.
Úrokové sazby ve Velké Británii se od včerejšího dne pohybují na úrovni 1,75 procenta, což je nejvíce za posledních 27 let. Zvyšování základní úrokové sazby je potenciálním nástrojem pro krocení inflace, zpomaluje však aktivitu ekonomiky, čímž zvyšuje riziko recese.
Smíšený výhled na budoucnost
Spojené království rovněž čelí poklesu mezd bez bonusů očištěných o inflaci. Ty se mezi březnem a květnem podle BBC propadly o 2,8 procenta. Kromě toho Británie čelí vysoké nezaměstnanosti.
Banka také představila prognózu na příští dva roky. Vysokou inflaci očekává po většinu příštího roku. V roce následujícím se vrátí na dvouprocentní úroveň. Guvernér Bank of England Andrew Bailey zopakoval, že cílem instituce zůstává snížit inflaci v zemi na dvě procenta. Tento cíl mají další banky po celém světě.
The Monetary Policy Committee voted by a majority of 8-1 to increase #BankRate to 1.75%. Find out more in our #MonetaryPolicyReport: https://t.co/389XbdQZWf pic.twitter.com/OcqtaWjFuX
— Bank of England (@bankofengland) August 4, 2022
Ministra financí Nadhima Zahawia a premiéra Borise Johnsona labouristé zkritizovali, že si v době představení chmurných prognóz banky užívali na dovolené. Ministr financí však trval na tom, že stále pracuje.
„Pro mě, stejně jako jsem si jistý, že pro mnoho dalších, neexistuje dovolená a nepracování,“ řekl Zahawi. „Privilegium a odpovědnost ve veřejné službě znamená, že nikdy nemůžete vypnout,“ dodal.
Governor Andrew Bailey talks about returning inflation to our 2% target during the #MonetaryPolicyReport press conference. Watch live here: https://t.co/fYDUkPYSXx pic.twitter.com/YgZfi75VUi
— Bank of England (@bankofengland) August 4, 2022
Labouristé chystají podporu v podobě snížení DPH za energie či vybavení pro domácnosti, které by vedlo k efektivnější spotřebě energie. Zahawi věří, že opatření skutečně pomohou.
Nesouhlasí ovšem stínový ministr Jonathan Ashworth. V pořadu Today vysílaném na BBC Radio 4 sdělil, že oznámená podpora životních nákladů „jasně nestačí“.
„Po celé zemi se dnes ráno probudí rodiny a důchodci, kteří budou číst zprávy a jsou naprosto vyděšení, neboť k nim míří kolos, který jim rozbije rodinné finance,“ řekl Ashworth.