Společnost Tesla se potýká s dalším soudním sporem. Bankovní společnost JPMorgan žaluje americkou automobilku o 162 milionů dolarů (přes 3,65 miliardy korun). Na vině jsou opět starší tweety generálního ředitele Elona Muska. Informuje o tom BBC.
Jedna z nejstarších společností poskytující služby v oblasti finančnictví JPMorgan Chase & Co. žaluje automobilku Tesla. Uvádí, že kvůli ní přišla o miliony.
Důvodem je tweet z roku 2018, kde Elon Musk uvedl, že by se společnost mohla stát soukromou.
7. srpna tehdy generální ředitel napsal na Twitter, že zvažuje převzetí firmy do soukromých rukou a má zajištěné financování. O téměř tři týdny později BBC informovalo, že od oznámení tohoto plánu klesly akcie Tesly o 20 %.
V příspěvku na webu společnosti pak Musk, který v té době vlastnil téměř pětinu akcií, uvedl, že plán byl po zasedání představenstva (23. 8.) zrušen. Dle něj akcionáři a velké banky, se kterými mluvil, prosili, aby to nedělal.
Poté, co od kroku stažení akcií společnosti Tesla z newyorské burzy upustil, byl pokutován americkým regulátorem za klamání trhu. Urovnání nakonec vedlo k jeho odstoupení z funkce předsedy správní rady automobilky a pokutě ve výši 20 milionů dolarů pro něj i Teslu.
Elon Musk má na Twitteru 64,3 milionu sledujících. Jeho tweety tak mají velký dosah a mnohdy způsobí rozruch vedoucí k poklesu či růstu akcií. Nedávno se v twitterové anketě také zeptal, zda by měl prodat 10 % svých akcií společnosti Tesla. Minulou středu pak prodal akcie v hodnotě 5 miliard dolarů.
„Hrubé“ porušení dohody
Banka JPMorgan uvedla dle BBC, že společnosti měly v roce 2014 podepsanou dohodu, která bance umožňovala nakupovat akcie Tesly za stanovenou cenu a ke stanovenému datu.
Finanční společnost Teslu obvinila z „hrubého“ porušení této dohody a podala žalobu u federálního soudu na Manhattanu, uvádí zpravodajský web.
„Poskytli jsme společnosti Tesla několik příležitostí ke splnění jejích smluvních závazků, takže je nešťastné, že tuto záležitost dotlačila k soudnímu sporu,“ uvedl mluvčí JP Morgan dle The Guardian v prohlášení.
Platnost opce skončila až v červnu a červenci tohoto roku. Do doby, než platnost vypršela, cena akcií společnosti Tesla vzrostla přibližně desetinásobně.
Bankovní společnost JPMorgan uvedla, že opční listy obsahovaly standardní ustanovení, která jí umožňovala upravit jejich cenu, aby ochránila obě strany před ekonomickými dopady významných firemních transakcí týkajících se Tesly, dodává BBC.
Bankovní společnost dodala, že Tesla dle smlouvy nevydala dohodnuté množství akcií nebo hotovosti. Americká automobilka tak dle ní nesplnila závazky.
Tesla se dle BBC, Twitteru ani svého webu k žalobě banky zatím veřejně nevyjádřila. JPMorgan ale sdělila dle The Guardian, že Tesla oponovala, že úpravy ze strany banky byly „oportunistickým pokusem využít změn volatility (míru kolísání) akcií Tesly“.