Francouzská dýdžejka Barbara Butch, která vystoupila během zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži, se stala terčem urážek a výhružek. V této souvislosti se umělkyně prostřednictvím své právničky obrátila na policii. Upozornily na to servery BBC nebo RTE.
Butch vystoupila spolu s několika drag queens v segmentu, který někteří diváci považovali za odkaz na Poslední večeři. To vyvolalo smíšené reakce. Francouzští katoličtí biskupové uvedli, že představení křesťany zranilo a urazilo.
Umělecký ředitel slavnostního zahájení Thomas Jolly nicméně opakovaně prohlásil, že se obrazem Leonarda da Vinciho zobrazujícím Ježíše Krista a jeho apoštoly neinspiroval.
Někteří odborníci na umění podle BBC míní, že scéna měla více podobností s vyobrazením řeckých bohů. Jolly rovněž dodal, že vzhledem k přítomnosti postavy představující řeckého boha Dionýsa je zřejmé, že výjev není inspirován Poslední večeří.
„V žádném případě jsme neměli v úmyslu projevit neúctu žádné náboženské skupině,“ uvedli dle RTE organizátoři pařížské olympiády. Podle nich bylo účelem „oslavit toleranci společnosti“.
Dýdžejka konstatovala, že je poctěna účastí na zahajovacím ceremoniálu v Paříži. Vzkazy, které dostává, jsou podle jejích slov nicméně stále extrémnější.
„Od zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži 2024 se umělkyně, DJ a aktivistka Barbara Butch stala terčem extrémně násilné kampaně kybernetického obtěžování a pomluv,“ sdělila právnička dýdžejky Audrey Msellati v prohlášení, které zveřejnila na Instagramu své klientky.
„Bylo jí vyhrožováno smrtí, mučením a znásilněním. Stala se také terčem četných antisemitských, homofobních, sexistických urážek a nadávek týkajících se její váhy,“ stálo v příspěvku.
French DJ Barbara Butch lodged a formal legal complaint over the online harassment targeted at her, following her appearance at the Paris Olympics' opening ceremony. https://t.co/fo8cQKgTxt
— ABC News (@abcnews) July 31, 2024
„Barbara Butch odsuzuje tuto odpornou nenávist namířenou proti ní, tomu, co představuje, a tomu, za čím stojí. Její závazky a osobní hodnoty benevolence, inkluzivity a lásky k druhým byly totiž vždy jádrem jejího uměleckého projektu: propagovat oslavu všech bez ohledu na věk, sexuální orientaci, původ, náboženství nebo pohlaví,“ sdělila Msellati.
Nenechám se zastrašit, vzkázala umělkyně
Butch prohlášení také okomentovala: „I když jsem se zpočátku rozhodla nevyjadřovat, abych nechala hatery vychladnout, zprávy, které dostávám, jsou stále extrémnější. A to vše jen proto, že jsem měla tu čest reprezentovat rozmanitost své země prostřednictvím umění a hudby, po boku dalších umělců a interpretů, které obdivuji.“
„Celý život odmítám být obětí: Nebudu mlčet. Nebojím se těch, kteří se skrývají za obrazovkou nebo pseudonymem, aby mohli chrlit svou nenávist a frustraci. Budu s nimi bojovat, aniž bych zaváhala. Jsem odhodlaná a hrdá,“ objasnila své kroky.
K situaci se vyjádřil i mluvčí LOH v Paříži: „Důrazně odsuzujeme kyberšikanu, které byla Barbara Butch vystavena po svém vystoupení během zahajovacího ceremoniálu. Stojíme za ní i za všemi umělci, kteří se ceremoniálu zúčastnili, a nabízíme jim naši podporu.“
„Jsme jednoznačně proti všem formám diskriminace a útokům, které jsou v každém případě v rozporu s olympijskými hodnotami. Ty reprezentují respekt, toleranci a solidaritu,“ uzavřel.