Fotografie zabitých demonstrantů a svědecké výpovědi přeživších svědčí podle Amnesty International o tom, že se ze strany bezpečnostních složek nejedná o náhodné střílení do davu. Armáda si své cíle vybírá a střílí přesně, míní organizace. Informuje o tom CNN.
Zin Ko Ko Zaw, 22 let, zemřel po zásahu do hlavy. Devatenáctiletá Ma „Angel“ Kyal Sin, zabita střelou do hlavy. Šestnáctiletý Nay Myo Aun, zemřel poté, co mu kulka prorazila plíci. Toto jsou jen tři lidé z 54 zabitých na demonstracích proti vládě vojenské junty, které se v Myanmaru nyní konají každý den od 1. února. Tehdy armáda převzala násilím moc v zemi, vyhlásila výjimečný stav a uvěznila demokraticky zvolené politiky v čele s premiérkou Su Ťij a prezidentem.
A nyní se vrší důkazy, že vojenská junta si přisvojila taktiku demonstranty cíleně zabíjet, aby tím vyděsila ostatní protestující. „Všechno ukazuje na to, že vojáci míří přesně, aby zabíjeli. Armádní představitelé k tomu mlčí, a roste tak konsensus, že tato taktika je schválená přímo vedením junty,“ uvedla Emerlynne Gil z lidskoprávní organizace Amnesty International.
Nejkrvavějším dnem byla středa, kdy ozbrojené složky začaly pálit do demonstrantů na více místech a zabily minimálně 38 lidí. Fotografie a videonahrávky, které pořídili běžní občané i novináři, ukazují těla v kalužích krve a demonstranty, kteří se běží schovat. Na jiných nahrávkách jsou vidět vojáci, jak bijí zadržované demonstranty, například i včetně mediků. „Tyto otřesné scény dokazují učebnicovou brutalitu, která se v ulicích Myanmaru odehrává,“ prohlásila Amnesty International. Násilí na demonstracích už odsoudila většina zemí.
„Vidíme, jak narůstají případy nezákonného vraždění lidí, včetně naprosto evidentních poprav, a nezdá se, že by to někdo chtěl zastavit,“ uvedla Gil. „Naopak jsou bezpečnostní složky každým dnem drzejší, co se týče používání smrtících zbraní,“ řekla.
CNN požádala vládnoucí juntu o vyjádření, ale nedočkala se ho. V provládních novinách Global New Light se myanmarská policie vyjádřila, že na některých demonstracích se objevili protestující s dýmovnicemi, neuvedla však žádné důkazy. „Toto už nebyli normální demonstranti, ale lidé ozbrojení výbušninami, co hodlali páchat násilí,“ vyjádřila se policie.
Mladí lidé na mušce
V ulicích Myanmaru dnes protestují proti vládě junty tisíce lidí, většina z nich je mladých. Mají pocit, že jim vládnoucí armáda nyní bere budoucnost. Ze 48 lidí zastřelených na demonstracích byla polovina mladších 25 let a sedmnácti z nich nebylo ani dvacet. Nejmladší oběti bylo pouhých 14 let. Podle organizace UNICEF zemřelo na demonstracích minimálně pět nezletilých ve věku 14-17 let. „V nejvyšší možné míře odsuzujeme použití síly, včetně ostrých střel, proti dětem, a jejich arbitrární zadržování,“ vyjádřil se Unicef.
„Našim dětem lámou nohy, střílejí je do hlavy a do hrudi. Záměrně si berou na mušku mladé lidi s budoucností. Tohle nemůžeme déle snášet,“ uvedla zdrcená matka zabitého demonstranta Zin Ko Ko Zawa. Jemu by příští měsíc bylo 23 let. Na demonstraci byl s přáteli. Se skupinou dalších protestujících bil do plechového nádobí, když ho do hlavy zasáhla kulka. Jeho bratr se ho snažil ještě odtáhnout k sanitce, která byla poblíž, mladý muž mu ale zemřel v náručí.