Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její – stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.
Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho „omezená řiditelnost“ a povětrnostní podmínky.
China confirms second balloon over Latin America https://t.co/wAzZPXOEUd
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 6, 2023
„Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi,“ dodala mluvčí.
Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.
Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.
„Jedná se o standardní tvrzení, které země často uvádějí o sledovacích zařízeních,“ uvedla k údajným meteorologickým účelům čínských balónů expertka na čínské vojenské záležitosti Oriana Skylar Mastrová, která působí na Stanfordově univerzitě.
Americká armáda v současnosti pátrá po zbytcích sestřeleného balónu v oceánu. Příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Úspěšné vyzvednutí trosek by mohlo Spojeným státům poskytnout informace o čínských špionážních schopnostech. Podle USA balón monitoroval důležitá vojenská stanoviště.