Běloruský soud dnes vyměřil dvouletý trest odnětí svobody dvěma běloruským novinářkám z polského zpravodajského kanálu Belsat. Úřady je zadržely v souvislosti s natáčením a přímým přenosem protestů proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters a stanice BBC.
Sedmadvacetiletá Kacjaryna Andrejeva a třiadvacetiletá Darja Čulcova byly v listopadu zadrženy v bytě, odkud natáčely protesty proti zabití demonstranta, který přišel o život o několik dní dříve. Mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržení odsoudily.
Obě ženy obviněné z organizování demonstrací jejich natáčením trvaly na své nevině. Obžaloba jako materiální důkazy předložila videokameru, mikrofon, mobilní telefony, flash disky a vesty s identifikací jejich novinářské profese.
Vyšetřovatelé v případu Belsat uvedli, že televizní novinářky, které 15. listopadu natáčely ve 14. patře bytového domu, podpořily nepokoje, které zastavily 13 autobusových linek a zablokovaly také trolejbusové a tramvajové linky. Podle polského televizního kanálu Belsat, který se specializuje na zprávy z Běloruska a zaměstnává převážně běloruské občany, však zmíněné dopravní trasy nezahrnovaly náměstí, kde novinářky natáčely.
Kritici proces považují za součást rozsáhlého zásahu proti nezávislým sdělovacím prostředkům v Bělorusku, upozornil zpravodajský web BBC.
Během násilím potlačovaných protestů proti Lukašenkovi, které následovaly po sporných volbách loni v srpnu, pořádková služba zadržela více než 33 000 lidí. Úřady vítězem voleb, které podle oponentů byly zmanipulovány, znovu vyhlásily Lukašenka. Ten je v čele státu už od roku 1994.
Zásah přiměl západní země uvalit na Minsk nové sankce. Lukašenko odstoupit odmítl, přičemž se těší podpoře Moskvy, která podle agentury Reuters Bělorusko vnímá jako nárazníkový stát proti Evropské unii a NATO.
Newyorský Výbor na ochranu novinářů vyzval úřady, aby absurdní obvinění reportérky a kameramanky stáhly a bezpodmínečně je propustily.
„Pokaždé, když jsem šla do práce, jsem riskovala své zdraví a život,“ uvedla Andrejeva dříve v prohlášení. „Podařilo se mi skrýt před gumovými projektily, výbuchy omračovacích granátů, údery obušky. Moji kolegové takové štěstí neměli.“
„Mám všechno: mládí, práci, kterou miluji, slávu, a hlavně čisté svědomí,“ doplnila reportérka.
Novinářky natáčely protesty po smrti jednatřicetiletého Romana Bondarenka, který zemřel v listopadu v nemocnici po brutálním zásahu bezpečnostních sil. Ministerstvo vnitra odpovědnost popřelo.