Klimatičtí aktivisté ze skupiny Last Generation se přilepili na ranvej letiště v Berlíně a přerušili asi tucet letů. Protestovali proti bohaté vrstvě společnosti, která je podle nich zodpovědná za zhruba polovinu globálních emisí v letectví. Aktivisté byli zatčeni a obviněni z několika trestných činů. Informoval o tom server Insider a stanice Fox News.
Aktivistická skupina za klima Last Generation zveřejnila na svém Twitteru video, na němž se trojice aktivistů v oranžových vestách dostala přes prostříhaný plot k ranveji berlínského letiště Berlín-Braniborsko (BER).
Aktivisté se přilepili lepidlem k asfaltu, jeden z nich přitom po ranveji jezdil na kole. Není zřejmé, zda se k protestu přidali i další aktivisté mimo zveřejněné záběry, uvedl server Insider. O své akci předem informovali polici.
Climate activists glued themselves to a runway at a Berlin airport, forcing officials to divert over a dozen flights https://t.co/6DQgOsoZJh
— Insider News (@InsiderNews) November 25, 2022
„Jedno bohaté procento populace je zodpovědné asi za polovinu emisí skleníkových plynů souvisejících s lety,“ uvedli aktivisté na Twitteru. Německou vládu vyzvali k investicím do železniční dopravy.
Klimatičtí demonstranti způsobili přerušení letecké dopravy na 90 minut. Odkloněno bylo celkem 15 letů, přičemž protest ovlivnil 3000 až 4000 cestujících. Oznámil to mluvčí letiště Jan-Peter Haack.
Televize Fox News s odkazem na vyjádření mluvčího uvedla, že v aktivistické skupině se nacházel i 70letý muž.
Žádní aktivisté, ale zločinci
Aktivisty zatkla berlínská policie. Čelí obvinění z nebezpečného zasahování do leteckého provozu, neoprávněného vstupu do prostor letiště a poškození cizího majetku, uvedla berlínská televize RBB s odkazem na policii.
Braniborský ministr vnitra Michael Stübgen protest rážně odsoudil. Označil jej za „závažný trestný čin“, který mohl ohrozit lidské životy. „Každý, kdo úmyslně vystavuje ostatní nebezpečí pro svůj světonázor, není aktivista, ale zločinec,“ prohlásil Stübgen.
Skupina Last Generation na sebe v poslední době upozorňuje pravidelně. Koncem října dva aktivisté hodili na obraz Clauda Moneta v hodnotě 110 milionů dolarů v Muzeu Barberini v Postupimi bramborovou kaši.
Dvojice si poté k obrazu přilepila ruce. „Jsme uprostřed klimatické katastrofy a jediné, čeho se bojíte, je rajčatová polévka nebo bramborová kaše na obraze,“ prohlásil jeden z aktivistů. „Tento obraz nebude stát za nic, když se budeme muset rvát o jídlo.“ Muzeum oznámilo, že obraz nebyl poškozen.
V pátek aktivisté z Last Generation hodili mouku na sportovní vůz přelakovaný v roce 1979 popovým umělcem Andy Warholem v italském Miláně.
A ve stejný den aktivisté z té samé skupiny zablokovali silniční provoz poblíž braniborského letiště tím, že si sedli na vozovku.