Vysocí představitelé americké administrativy uvedli, že ve středu se v Bay Area v San Franciscu uskuteční očekávané setkání prezidenta Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Setkání 15. listopadu bude podle CNN testem toho, zda oba muži dokáží zlepšit chladné vztahy mezi oběma velmocemi. Oba muži se uvidí teprve podruhé za dobu, co Biden usedl v Oválné pracovně.
"Nothing will be held back; everything is on the table," according to one U.S. official
— General Mike Flynn (@GenFlynn) November 10, 2023
I’ll bet there are a few items shared under the table too ($?). https://t.co/VEW8njeTqg
Rozhovory pravděpodobně nepřinesou zásadní posun v bilaterálních vztazích obou mocností. Skutečnost, že se setkání vůbec koná, však Bílý dům považuje za pozitivní znamení po měsících třenic. Vedoucí představitelé podle informací médií doufají, že vytvoří „rámec“ pro úspěšné zvládání konkurenčních vztahů mezi oběma mocnostmi. Chtějí si také vyjasnit nesprávné představy a vyhnout se překvapením.
Přesto úředníci uvedli, že Bidenovi asistenti vstupovali do summitu s realistickými očekáváními a neočekávají dlouhý seznam následných výsledků.
Biden čelí dynamickému konfliktu na Blízkém východě a dlouho trvající válce na Ukrajině. Touží zabránit tomu, aby za jeho dohledu propukla další světová krize. Obnovení určité stability ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem patří mezi jeho hlavní zahraničněpolitické priority, a to i v době, kdy globální napětí vzrůstá.
Seznam otázek, které se při jednáních očekávají, je dlouhý. Patří mezi ně obnovení vojenské komunikace mezi oběma zeměmi. Je to hlavním cílem Bidena, který má v plánu na Siho v této otázce tlačit. Na stole jsou také konflikty v Izraeli a na Ukrajině, oblasti potenciální spolupráce, jako je změna klimatu a boj proti obchodu s narkotiky, a hluboké neshody ohledně otázek lidských práv a vojenské eskalace v Jihočínském moři a kolem Tchaj-wanu.
Nejhorší vztahy za desetiletí
Setkání, které se uskuteční uprostřed velkého setkání tichomořských lídrů v Kalifornii, se připravovalo několik měsíců a vyžádalo si intenzivní přípravy na obou stranách. Američtí představitelé očekávali, že Čína oficiálně oznámí Siovu účast v pátek ráno východního času. Američtí představitelé uvedli, že rozhovory budou rozsáhlé a rozložené do několika pracovních zasedání.
Navzdory hlubokému a zjevně vřelému osobnímu vztahu, který si Biden a Si vypěstovali v době, kdy byli viceprezidenty, americko-čínské vztahy jsou na nejnižší úroveň za poslední desetiletí.
Mezi sporné body patří Tchaj-wan, samosprávný ostrov, který čínská komunistická strana prohlašuje za svůj a který slíbila v případě potřeby obsadit silou. Na ostrově se v lednu uskuteční volby, což zvýší citlivost ohledně jeho statusu.
Vztahy se také zhoršily v důsledku nových omezení, která Biden zavedl na vyspělé technologie vyvážené do Číny ve jménu ochrany národní bezpečnosti USA. Spojené státy také tlačily na Čínu, aby hrála konstruktivnější roli v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem i ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou. Vybízely ji, aby posílila svou roli na světové scéně.
Je zde také kontroverzní téma čínského špionážního balónu, který USA na jaře sestřelili nad svým územím. Podle jednoho z úředníků se při diskusích o zmrazení komunikace tento incident často objevuje, píše BBC.