Joe Biden ve čtvrtek poprvé za sedm měsíců telefonoval se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem (Xi Jinping). Celkově je to teprve podruhé, co spolu skrz telefon komunikovali od nástupu prezidenta Bidena do funkce. Lídři diskutovali o odpovědnosti obou národů zajistit, aby soutěžení nepřešlo do konfliktu. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.
Vztahy mezi Čínou a USA jsou napjaté. Mocnosti se střetávají v otázkách ohledně původu pandemie, špionáže, lidských práv ale i obchodu. USA uvalily cla na zboží z Číny, jehož hodnota dosahuje více než 360 miliard dolarů. Čína pak uvalila cla na americké produkty v hodnotě více než 110 miliard dolarů.
Bílý dům v prohlášení uvedl, že čtvrteční diskuse byla součástí pokračujícího úsilí Spojených států zodpovědně řídit rivalitu mezi Spojenými státy a Čínou. Debata se zaměřila na ekonomické problémy, změnu klimatu, ale i koronavirus.
„Oba vůdci vedli rozsáhlou strategickou diskusi, ve které hovořili o oblastech, kde se naše zájmy sbližují, a oblastech, kde se naše zájmy, hodnoty a perspektivy rozcházejí,“ stálo v prohlášení. Celkem spolu lídři hovořili dle agentury Reuters 90 minut.
K diskusi se vyjádřila i čínská státní televize CCTV. Ta uvedla, že byl hovor „upřímný a podrobný“. Potvrdila, že se týkal „rozsáhlé strategické komunikace a…otázek vzájemného zájmu“.
Žádost dle představitele Bílého domu přišla ze strany prezidenta Joe Bidena. A to z důvodu neochoty čínských představitelů vést jednání s jeho administrativou. Jednání navíc byla počátkem tohoto roku plná napětí. „Zda Čína a USA dokáží řádně zvládnout své vztahy…je rozhodující pro budoucnost a osud světa,“ uvedl čínský prezident dle CCTV.
„Prezident Biden zdůraznil trvalý zájem Spojených států o mír, stabilitu a prosperitu v Indo-Pacifiku a ve světě,“ dodal Bílý dům.
Napětí mezi zeměmi způsobuje mnoho faktorů
Země se v nedávné době vzájemně obvinily z šikany národů. Čínští představitelé obvinili USA z podněcování zemí „k útoku na Čínu“, viceprezidentka USA Kamala Harris pak obvinila Čínu, že své jihovýchodní sousedy šikanuje.
Vody rozvířilo také vyšetřování původu onemocnění covid-19. Peking popírá obvinění USA, že nespolupracoval při vyšetřování zdroje pandemie.
Zásadními problémy mezi zeměmi jsou ale demokracie a lidská práva. USA, obdobně jako jiné další země, označila přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu. Dle aktivistů a odborníků z OSN je totiž nejméně jeden milion muslimských Ujgurů zadržován v táborech v oblasti Sin-ťiang (Xinjiang). USA rovněž říká, že Peking pošlapává demokratická práva v Hongkongu.
Čína Spojené státy několikrát vyzvala, aby přestaly zasahovat do toho, co Peking považuje za své vnitřní záležitosti.
Čínská státní média uvedla, že Si Ťin-pching řekl Bidenovi, že americká politika vůči Číně způsobila „vážné potíže“ ve vztazích zemí. Dle něj ale obě strany souhlasily s udržováním častého kontaktu a požádaly své týmy o posílení komunikace, dodává agentura Reuters.