Američany by velmi potěšilo, kdyby se jejich evropští spojenci zcela odstřihli od ruského plynu a ropy tak, jak to udělal Washington. USA už týden po ruském vpádu na Ukrajinu zároveň s těmito surovinami zařadily na sankční seznam i uhlí, embargo na něj začala EU uplatňovat o několik měsíců později.
Spojené státy mají tendenci zdůrazňovat, že řada evropských zemí mohla už před vypuknutím války udělat více proti své energetické závislosti na Rusku. O jedné surovině pro výrobu energie to však platí oboustranně. Nákupem ruského uranu Bílý dům nadále pomáhá Kremlu podobně jako Evropané, informuje server Nautiv.com.
Znepokojuje mě ta částka
Co mohli v USA podniknout mnohem dříve, o to se začínají snažit až po ruské invazi. Ministryně energetiky Jennifer Granholmová podle agentury Bloomberg řekla, že chce zdvojnásobit snahu osvobodit se od dodávek jaderného paliva z Ruska. Prvním krokem je žádost Bílého domu adresovaná Kongresu USA o souhlas s částkou 1,5 miliardy amerických dolarů. Takříkajíc je to však jen startovné. „Požadavek je součástí širšího plánu vynaložit miliardy na vytvoření průmyslu se sídlem v USA na obohacování uranu a další služby potřebné k výrobě paliva pro reaktory prostřednictvím nákupu suroviny od domácích výrobců,“ objasnil Bloomberg.
Představa o velkém počtu miliard USD se nezamlouvá vlivné demokratické senátorce Dianne Feinsteinové. „Znepokojuje mě ta částka. Je to hodně peněz,“ citoval Bloomberg političku, která je členkou Kongresu USA nepřetržitě již od roku 1992.
Ročně 1,2 miliardy USD
Republikánský senátor John Barrasso naopak podporuje finanční injekce do domácího uranového průmyslu. „Tento vysoce postavený republikán v senátním výboru pro energetiku a přírodní zdroje zastupuje stát Wyoming, kde jsou uranové doly, které by profitovaly ze zákazu importu ruského uranu,“ napsal list Washington Post.
Barrasso tvrdí, že Moskva vydělává spoustu peněz vývozem své suroviny pro atomové elektrárny v USA. „Stále posíláme Rusku přibližně 100 milionů dolarů měsíčně za nákup uranu,“ řekl televizní stanici Fox News. Ročně to vychází na 1,2 miliardy USD (Washington Post se domnívá, že je to méně peněz).
Je však z amerického pohledu snadné odstřihnout se od ruského uranu? „O zákazu se snáze mluví, než se udělá – kvůli postavení Ruska v podobě vedoucího světového komplexu na obohacování uranu,“ upozornil server OilPrice.
Rusové vlastní jedny z největších zásob uranu na celém světě. Odhaduje se, že ho mají zhruba 486 tisíc tun.
Co se týká provázanosti jaderných elektráren na ruské dodávky, Spojené státy vůbec nemohou mluvit o tom, že by byly ve výhodnější pozici než evropské země. „USA v roce 2021 dovezla z Ruska přibližně 14 procent svého spotřebovaného uranu a využila 28 procent všech služeb obohacování v Rusku. Údaje o EU byly 20 procent, respektive 26 procent,“ podotkl OilPrice. Server MiningWeekly tvrdí, že Američané kupují od Rusů každoročně až 16,5 procenta uranu pro své atomové elektrárny.
V USA se nezpracovává uran
Proces obohacování uranu je velmi komplikovaný a lze jej uskutečnit jen v některých zemích – včetně Ruska. „Jen velmi málo uranové rudy je užitečné jako palivo. Po vytěžení se ruda přemění na tzv. žlutý koláč, což je jen koncentrovaný uran. Tento se mění na plyn, který je obohacený o izotop U-235. Je štěpný, díky čemuž je efektivnější pro jaderné palivo. Obohacený uran se pak zpracovává na palivové tyče a může se použít v jaderném reaktoru,“ píše portál Verge.
Zákaz dovozu ruského uranu do USA i do EU podporuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jenže problém spočívá ve zmíněném vedoucím postavení Ruska v uranových službách. „Disponuje téměř jejich polovinou na celém světě a to je něco, co nelze snadno nahradit,“ upozornil OilPrice.
„Američané jsou na tom opačně. V USA se nevyrábí ani nezpracovává uran, ačkoli několik společností uvedlo, že by chtěli obnovit domácí výrobu ve státech Texas nebo Wyoming, pokud výrobci jaderné energie podepíší dlouhodobé smlouvy o dodávkách,“ napsala agentura Reuters.