Americký prezident Joe Biden tři dny před svým odchodem z funkce zmírní tresty téměř 2 500 lidem odsouzeným za nenásilné drogové trestné činy. Informuje o tom BBC, ABC News a další servery.
Biden uvedl, že tito pachatelé si „odpykávali nepřiměřeně dlouhé tresty ve srovnání s tresty, které by dnes dostali podle současného práva, politiky a praxe“. Podle svých slov chce napravovat historické křivdy.
Biden is granting clemency for nearly 2,500 non-violent drug offenders, focusing on sentencing disparities related for crack cocaine-related crimeshttps://t.co/ePaYgb3LQ8
— CNN (@CNN) January 17, 2025
V pátečním prohlášení Biden podle BBC prohlásil, že nyní udělil více individuálních milostí a zmírnění trestu „než kterýkoli jiný prezident v historii USA“.
„Toto opatření je důležitým krokem k nápravě historických křivd. K nápravě rozdílů v trestech a k poskytnutí možnosti některým lidem vrátit se ke svým rodinám a komunitám poté, co strávili příliš mnoho času za mřížemi,“ uvedl prezident v pátek.
Naznačil, že tato amnestie nemusí být poslední, byť už v pondělí 20. ledna převezme jeho úřad v Oválné pracovně Bílého domu vítěz listopadových voleb Donald Trump. „Jsem hrdý na své dosavadní výsledky v oblasti milostí. Budu pokračovat v posuzování dalších případů zmírnění trestu a udělení milosti.“
Biden změnil názor
Před několika dni odstupující prezident zmírnil tresty 37 ze 40 federálních vězňů odsouzených k smrti. V prosinci oznámil vlnu zmírnění trestů a milostí, včetně kontroverzního omilostnění svého syna Huntera Bidena.
Prezident uvedl, že páteční amnestie se týká osob, „které dostaly dlouhé tresty na základě rozlišování mezi crackem a kokainem, jakož i zastaralých zpřísnění trestů za drogové zločiny“.
V době, kdy byl americkým senátorem, vytvořil zákon z roku 1986, který tento rozdíl v trestech stanovil. Jak píše ABC News, podle tohoto zákona dostávali uživatelé tzv. cracku, což byli většinou Afroameričané, vyšší tresty než uživatelé kokainu, což byli především bílí. Později ale podpořil i zrušení těchto směrnic, k čemuž došlo v roce 2022.
V pátek uvedl, že Kongres prostřednictvím zákonů z posledních let uznal, že „je načase, abychom tyto rozdíly v trestech vyrovnali“.
Prezidentův změněný pohled na věc v průběhu desetiletí jeho působení ve funkci odráží, jak se vyvíjel postoj k americké „válce proti drogám“. V jejím rámci byly od 70. let 20. století ukládány přísné tresty za drogové zločiny, zejména rasovým menšinám.