Spojené státy, Spojené království a Austrálie odhalily plány na flotilu jaderných ponorek v rámci obranného paktu AUKUS. Čína považuje trojstrannou dohodu za podkopání míru a stability v Indo-Pacifiku a jaderné vyzbrojování. Austrálie však nadále zůstává státem bez jaderného arzenálu. Informují o tom BBC News a Al Jazeera.
Americký prezident Joe Biden jednal v kalifornském San Diegu s britským a australským premiérem Rishi Sunakem a Anthony Albanesem o obranném paktu AUKUS poprvé oznámeném v roce 2021.
V rámci této dohody má trojice států spolupracovat na vývoji jaderných ponorek, hypersonických střel, umělé inteligence a kybernetických schopností a posílit uprostřed nejen čínských hrozeb bezpečnost v Indo-Pacifiku.
US, UK and Australia unveil new details of nuclear submarine project https://t.co/wFeTTEVlcD
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 14, 2023
Austrálie odkoupí první tři americké ponorky s jaderným pohonem třídy Virginia zkraje roku 2030. Pak se bude moci rozhodnout, zda koupí další dvě tato plavidla. Biden v San Diegu podle BBC News uvedl, že cílem paktu je vytvoření nové velké flotily.
V roce 2027 zahájí USA a Británie výrobu jaderných ponorek v západoaustralském Perthu. Dohoda zahrnuje i vývoj zcela nové jaderné ponorky pro britské a australské námořnictvo SSN-AUKUS.
Tohle plavidlo bude vyráběno v Británii a Austrálii podle britského designu. Využívat však má technologie ze všech tří zemí. Do konce roku 2030 by pak měla Austrálie obdržet od Británie novou generaci ponorek vycházejících z třídy Astute, uvádí Al Jazeera.
Stále nebezpečnější svět
Jedná se o zásadní vylepšení obranných schopností Austrálie. Po Británii se totiž stane druhou zemí, která obdrží americkou elitní technologii jaderného pohonu. Plavidla s tímto pohonem mohou operovat déle a rychleji oproti těm konvenčním.
Dokážou se déle skrývat pod hladinou a jsou těžší k odhalení. Austrálii dají schopnost provádět efektivnější dálkové útoky proti nepřátelům. Albanese popsal investici jako největší do obranyschopnosti státu v historii.
Canberru přijde na 368 miliard australských dolarů a v australských loděnicích otevře tisíce nových pracovních míst. Opakovaně ji však kritizuje Čína. Peking uvedl, že poškozuje mír a stabilitu. Čínská mise v OSN hovoří i o snaze „brzdit snahy o šíření jaderných zbraní“.
Biden nicméně zopakoval obranný charakter paktu, jehož cílem je naopak mír a stabilitu udržet. Zdůraznil, že ponorky budou na jaderný pohon, nikoli s jadernou výzbrojí. Austrálie dle jeho slov zůstává státem bez jaderného arzenálu.
„Ilegální invaze Ruska na Ukrajinu, rostoucí asertivita Číny, destabilizační chování Íránu a Severní Koreje, to vše hrozí vytvořením světa, jehož spoludefinuje nebezpečí, nepořádek a rozdělení,“ vysvětloval důležitost dohody Sunak.