Prezident USA Joe Biden představil plán pro Spojené státy, jak by měly zvládnout současnou vlnu covidu-19. Mezi šest kroků patří povinné očkování pro velké firmy a státní zaměstnance, třetí dávka vakcíny a víc testování. Informuje o tom CNN.
Biden ve svém projevu zaútočil na neočkované Američany a řekl, že zbytek USA s nimi začíná ztrácet trpělivost. Prvním krokem je podle CNN právě povinná vakcinace ve všech federálních orgánech, včetně zdravotní a sociální péče. Firmy s více než sto zaměstnanci budou muset pracovníkům buď nařídit povinné očkování, nebo je nechat jednou týdně testovat. Toto opatření může ale narazit na soudy.
Druhým krokem Bidenova plánu je třetí dávka vakcíny neboli „booster shot“. Pro některé plně očkované Američany, u kterých je velké riziko, že by je delta varianta mohla i přes dvojí vakcínu potrápit, bude k dispozici třetí dávka už 20. září, ačkoliv Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ji ještě oficiálně nepovolil. Mělo by se tak stát na jednání 17. září.
Jako třetí krok prezident zdůraznil, že školy musí zůstat otevřené. Od prvního září se mnoho škol potýká s karanténami, místo aby otevřely pro všechny žáky a studenty, jak bylo slíbeno. Biden řekl, že všech 300 tisíc učitelů ve federálním programu Head Start musí být naočkovaných a vyzval guvernéry jednotlivých států, aby u učitelů taktéž vakcinaci požadovali. V Los Angeles už například bude pro žáky a studenty nad dvanáct let očkování povinné. Ačkoliv počet hospitalizovaných dětí v USA s covidem se zvyšuje, stále jsou děti tou nejméně ohroženou skupinou a tvoří tři procenta všech hospitalizací.
Víc testů, peníze pro malé firmy
Krok čtvrtý: Zvýšené testování. Výroba rychlotestů by se měla zvýšit a Bidenova vláda pošle 25 milionů testů do amerických klinik zdarma. Někteří prodejci, jako například WalMart či Amazon, budou prodávat samotesty po dobu následujících tří měsíců bez marže, řekl Biden.
Pátým krokem má být ekonomické zotavení. Kompenzace za lockdown už víceméně skončily, Biden ale oznámil, že jeho administrativa rozšíří ekonomický záchranný program. Ten dovolí malým firmám, jejichž podnikání covid zasáhl, půjčit si dlouhodobě na nízký úrok až dva miliony dolarů.
A konečně šestým krokem by mělo být zlepšení péče pro pacienty s covidem. Spojené státy by měly zvýšit dostupnost nových léků, které „doporučují skuteční doktoři, ne konspirační teoretici,“ řekl Biden. „Už jsme distribuovali 1,4 milionů dávek těchto léků, abychom zachránili životy a ulevili nemocnicím. Dnes oznamuji, že průměrné dodávky plně hrazených monoklonálních protilátek se zvýší o padesát procent,“ řekl Biden. Ministerstvo obrany také pošle do nemocnic dvojnásobný počet vojáků, aby pomohli personálu.
Lékařka Megan Ranney pro CNN napsala, že Bidenův plán je poněkud děravý. „Tento plán by mohl skvěle zvládnout nárůst epidemie v následujícím jednom až třech měsících. Ráda bych také slyšela něco o rouškách, respirátorech, ventilátorech a v neposlední řadě kvalitních datech, kterých se nám stále nedostává. To limituje naše reakce na nové varianty. Vláda by měla rychle zveřejňovat všechna data o šíření viru ve školách, průlomových infekcích a tak dále,“ píše Ranney.