Spojené státy se snaží odradit ostrovní státy v Pacifiku od posilování vztahů s Čínou. Oblast tento týden navštíví delegace vysokých amerických představitelů. Jejich pozornost se upírá především na Šalamounovy ostrovy, které zamýšlí uzavřít s Pekingem bezpečnostní smlouvu. Proti dohodě je i Austrálie.
Americká diplomacie se domnívá, že podpis bezpečnostní dohody s Pekingem by vedl k výraznému posílení čínské vojenské přítomnosti v oblasti. Premiér Šalamounových ostrovů Manasseh Sogavare ale uvedl, že neumožní Číně, aby si otevřela na území ostrovního státu svou vojenskou základnu. „Podstata bezpečnostní dohody však celkově otevírá dveře rozmístění jednotek čínské armády na Šalamounových ostrovech,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.
Vůči dohodě je kritická i Austrálie. Canberra ale o víkendu prohlásila, že nevypoví svou bezpečnostní dohodu se Šalamounovými ostrovy v případě, že tento stát uzavře smlouvu s Čínou.
Šéfka australské diplomacie Marisa Payneová ale uvedla, že jednání o dohodě není transparentní. Canberra neúspěšně vyzvala premiéra Sogavareho, aby dohodu nepodepsal.
V březnu na veřejnost unikl návrh bezpečnostní dohody. Podle textu by vláda Šalamounových ostrovů mohla umožnit rozmístění čínských bezpečnostních sil na území státu. Mohlo by se například jednat o ozbrojené čínské policisty za účelem udržení veřejného pořádku.
USA a Austrálie se také obávají, že uzavření dohody by vedlo k růstu napětí na Šalamounových ostrovech. Na konci loňského roku tam vypukly silné protesty proti Číně a místní vládě. Na ostrovy vyslala kontingent svých policistů Austrálie, aby pomohla protesty utišit.