Americký prezident Joe Biden schválil dodávky protipěchotních min pro Ukrajinu, napsal server DW odvolávající se na nejmenované americké představitele. Ruskem napadené zemi mají pomoci zpomalit postup nepřítele v kritických úsecích fronty. Jejich použití je nicméně kontroverzní, odsoudilo ho i Bělorusko, informoval web Sky News.
Biden se v posledních dvou měsících v prezidentském úřadu snaží posílit obranu Ukrajiny, jeho administrativu totiž hluboce znepokojuje ruský postup v posledních týdnech a vidí naléhavou potřebu ho zastavit.
Bílý dům proto schválil dodávky protipěchotních min na Ukrajinu, o nichž se domnívá, že mohou ruský postup zpomalit, píše s odkazem na vyjádření nejmenovaných amerických představitelů DW. Jedná se však o kontroverzní krok.
Live: US to provide Ukraine with antipersonnel mines to bolster defences against Russian forces
— FRANCE 24 English (@France24_en) November 20, 2024
➡️ https://t.co/xeYfnQLElo pic.twitter.com/tp4QtAeRPT
Více než 160 zemí totiž podepsalo mezinárodní smlouvu o zákazu používání min, jsou totiž nebezpečné pro civilisty. Ruská armáda je používá na Ukrajině běžně, byly například součástí obranné struktury, skrze kterou loni vedli obránci neúspěšnou protiofenzivu.
Biden podle zmíněných zdrojů trval na tom, že Ukrajina bude miny používat pouze na svém území v řídce osídlených oblastech. Typ amerických min určených pro Kyjev se navíc deaktivuje po vybití baterie. Tím miny nebudou po utichnutí bojů ohrožovat civilisty.
Kroky USA zkritizovalo Bělorusko
Biden rozhodl dodat Ukrajině protipěchotní miny v návaznosti na povolení používat rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle hluboko uvnitř Ruska. Rozhodnutí přišlo po měsících naléhání Kyjeva.
Tento krok vyvolal ostrou reakci Moskvy a prezident Vladimir Putin dva dny nato podepsal změnu jaderné doktríny. Ruská armáda teď může nasadit jaderný arzenál i v případě, že nejaderná země podporovaná jadernou mocností zaútočí na Rusko konvenčními zbraněmi.
Generální štáb běloruských ozbrojených sil odsoudil povolení Bidena používat rakety dlouhého doletu k útokům na cíle v Rusku. Tento krok podle Sky News označil za „nezodpovědný“. Také odsoudil dodání protipěchotních min.
Generální štáb to označil za další „porušení rovnováhy sil ve světě“. Bělorusko je ovšem významným spojencem Ruska. Do války se přímo nezapojilo, umožnilo však přes své území vstup ruským silám na Ukrajinu během začátku invaze.