Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek poprvé veřejně promluvil k národu od chvíle, kdy oznámil konec své snahy o znovuzvolení do Bílého domu. Svůj věk a schopnosti úřad vykonávat po další čtyři roky, hlavní příčiny pochybností mnoha amerických voličů, však zmínil jen velmi okrajově, všímají si americká a britská média. Biden, v Oválné pracovně obklopený rodinou, jež stála mimo záběr kamery, projev pronesl bez hořkosti a jako člověk, který byl kdysi jedním z nejmladších zvolených senátorů a nyní se smiřuje s faktem, že bude za několik měsíců odcházet jako nejstarší prezident, píše deník The Washington Post (WP).
„Naznačil to a chodil kolem toho, ale ani v jeden moment to nerozebral napřímo. Nechal Američany, aby četli mezi řádky,“ komentuje stanice BBC Bidenovo rozhodnutí nerozebírat příliš důvody svého odstoupení z kampaně pod tlakem spolustraníků.
The Beginning of Biden’s Long Goodbye: In a speech from the Oval Office, President Biden said it was time to “pass the torch to a new generation.” But he said nothing about his own age or capacity that led so many Democrats to desert him. https://t.co/VfSiBG14Oz pic.twitter.com/qyv3u1omYe
— Global Voters (@global_voters) July 25, 2024
Podle serveru Politico byl projev osobnějším vysvětlením národu ohledně jeho odchodu než prvotní oznámení, které Biden zveřejnil na síti X, avšak bez jakýchkoli překvapení.
„Chvalozpěv na americkou výjimečnost, vzývání rodiny a výběr úspěchů z vlasntího mandátu… možná že se (prezident) zaměřil na duši Ameriky, ale ze své vlastní odhalil jen málo,“ poznamenává list The New York Times (NYT).
Server Politico bez dalších komentářů uvádí, že Biden vyzval ke sjednocení za viceprezidentkou a demokratickou favoritkou na zisk stranické nominace do voleb Kamalou Harrisovou. BBC naopak druhou část projevu označuje za „příležitost, která z většiny zůstala promeškána“.
„Řeč v hlavním vysílacím čase byla příležitostí popřít útoky proti viceprezidentce (ze strany republikána Donalda Trumpa, pozn. ČTK). Koncem své řeči označil Harrisovou za zkušenou, neoblomnou a schopnou. Byla to silná slova, ale nebylo jich mnoho,“ píše BBC.
Stanice CNN připomíná středeční průzkum, podle něhož Bidenovo rozhodnutí z voleb odstoupit podporuje 87 procent amerických voličů, z toho i drtivá většina demokratů.