Dvě největší krypto burzy podporují návrh tvůrce Etherea Vitalika Buterina, který by měl umožnit lepší soukromí uživatelů pro důkazy solventnosti kryptoměnových burz. Informovaly o tom servery DailyHodl a Cointelegraph.
Generální ředitelé dvou největších světových kryptoměnových burz souhlasí s návrhem tvůrce Etherea (ETH) Vitalika Buterina, jak mohou burzy zachovat transparentnost pro své zákazníky.
Po krachu FTX a s ním spojených odhaleních se zvýšil tlak uživatelů na dokazování solventnosti krypto burz.
Buterin navrhl systém, v němž si uživatelé mohou ověřit své osobní zůstatky prostřednictvím Merkleho stromu, chráněného pomocí zk-SNARK. Napsaly o tom servery DailyHodl a Cointelegraph.
Buterin uvedl: „Nejjednodušší, co můžeme udělat, je vložit všechny vklady uživatelů do Merklova stromu (nebo ještě jednodušeji do KZG závazku) a pomocí zk-SNARK dokázat, že všechny zůstatky ve stromě jsou nezáporné a dávají dohromady nějakou deklarovanou hodnotu. Pokud přidáme vrstvu hashování pro zajištění soukromí, větev Merkleho (nebo důkaz KZG) předaná každému uživateli neprozradí nic o zůstatku jakéhokoli jiného uživatele.“
V reakci na Buterinův návrh generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong spoluzakladateli Etherea poděkoval a řekl, že účetnictví na řetězci bude pro další vývoj odvětví důležité.
Thank you @VitalikButerin for helping drive this research forward. On-chain accounting will be an important part of the cryptoeconomy. https://t.co/UzqL0kMaEF
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) November 19, 2022
Generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao (CZ) také uznal důležitost Buterinových doporučení a napsal: „Vitalikovy nové nápady. Pracuje se na tom.“
Ochrana soukromí u proof of reserves
Nejstarším pokusem o zajištění bezpečnosti fondů bylo proof of reserves, kdy krypto burzy zveřejňují seznam uživatelů a jejich odpovídajících vkladů. Obavy o ochranu soukromí však nakonec podnítily vznik techniky Merkleho stromu – která obavy z úniku soukromí tlumila. Při vysvětlování vnitřního fungování implementace Merkleho stromu Buterin vysvětlil:
„Technika Merkleho stromu je v podstatě tak dobrá, jak jen může být schéma důkazu závazků. Pokud je cílem pouze dosažení důkazu závazků. Její vlastnosti ochrany soukromí však stále nejsou ideální.“ V důsledku toho Buterin vsadil na kryptografii prostřednictvím zk-SNARKů. Pro začátek Buterin doporučil vložit vklady uživatelů do Merkleho stromu a pomocí zk-SNARK dokázat skutečnou nárokovanou hodnotu. Přidáním vrstvy hašování do procesu by se dále maskovaly informace o zůstatku ostatních uživatelů.
Buterin také diskutoval o zavedení proof of assets pro potvrzení rezerv burzy. Zároveň zvažoval výhody a nevýhody takového systému s ohledem na to, že kryptoměnové burzy drží fiat měny. Tento proces by proto vyžadoval, aby se kryptoměnové burzy spoléhaly na modely důvěry, které jsou vhodnější pro fiat ekosystém.
Posud k non-custodial burzám
Buterin dále vyjádřil přání k posudu k non-custodial burzám.
„V dlouhodobější budoucnosti doufám, že se budeme stále více přibližovat tomu, aby všechny burzy byly non-custodial. Alespoň na straně kryptoměn,“ dodal Buterin. Na druhou stranu, vysoce centralizované možnosti obnovy lze využít pro obnovu peněženek pro malé prostředky.