Bitcoin dosáhl 17. března nového devítiměsíčního maxima, neboť nejnovější události v rostoucí bankovní krizi ve Spojených státech podpořily trhy s kryptoměnami. Podle údajů Cointelegraph Markets Pro a TradingView dosáhl kurz BTC/USD na Bitstampu 27 025 dolarů, než došlo ke konsolidaci. Informovaly o tom servery Cointelegraph a Decrypt.
V době psaní článku pár kroužil kolem 26 500 dolarů, přičemž volatilita pokračovala i po otevření Wall Street.
Růst ceny Bitcoinu přišel spolu s širším vzestupem trhu kryptoměn, v jehož rámci celková tržní kapitalizace všech kryptoměn za poslední den vzrostla o více než 4 procenta na 1,17 bilionu dolarů. Následoval růst na amerických a asijských akciových trzích poté, co se velké banky J. P. Morgan, Goldman Sachs a další dohodly na poskytnutí injekce ve výši 30 miliard dolarů na záchranu americké banky First Republic Bank před platební neschopností, což podpořilo rizikové nákupy.
BREAKING: #Bitcoin surpasses $27,000 for the first time since June, 2022.
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) March 17, 2023
300miliardová injekce do ekonomiky
Dalším katalyzátorem růstu se podle Cointelegraph staly noční údaje o rozvaze Federálního rezervního systému, které ukázaly, že v rámci reakce na bankovní krizi bylo do ekonomiky vloženo téměř 300 miliard dolarů.
Tato událost fakticky zrušila měsíce odstraňování likvidity v rámci kvantitativního utahování (QT) Fedu a komentátoři rychle začali označovat za restart opačného jevu – kvantitativního uvolňování (QE).
„Tvrdí, že to není QE, ale čísla nelžou. Zhruba polovina snížení z ročního kvantitativního utahování byla vymazána během jednoho týdne,“ komentoval situaci obchodník, analytik a moderátor podcastů Scott Melker.
„Bitcoin reaguje na zvýšení bilance Fedu a formu „kvantitativního uvolňování“, kterou přijal v reakci na Silicon Valley Bank,“ řekl Nathan Batchelor, řídící partner společnosti Biyond Trader, pro Decrypt. Dodal, že „z technického hlediska je bitcoin nad úrovní 25 000 dolarů divoce býčí a vypadá to, že se blíží minimálně k 28 000 dolarům“.
Dalším faktorem ovlivňujícím cenu Bitcoinu je riziko globální bankovní krize. Banky po celém světě v Evropě a USA čelí potenciální krizi platební neschopnosti. Zatímco vlády jednotlivých států a další větší instituce, jako je J. P. Morgan, zatím pád zálohují, nejistota kolem selhání bank pomáhá budovat pozitivní náladu kolem decentralizovaných alternativ, jako je Bitcoin.