Bitcoin se propadl až k hranici 60 tisíc dolarů. Odmazal tak většinu zisků po zářijovém snížení úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému, upozornil server CoinDesk. Naopak cena zlata vzrostla na 2665 dolarů za unci a ropa se vyšplhala na 72 dolarů za barel. Dle Crypto Times totiž investoři uprostřed rozsáhlého raketového útoku na Izrael hledali bezpečný přístav.
Dopady rostoucího napětí na Blízkém východě se nevyhnuly ani trhům. V úterý Írán zahájil útok na Izrael v odvetě za nedávné zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a íránského velitele v Libanonu, připomněl server CNBC. Chuť investorů riskovat na začátku nového obchodního měsíce a čtvrtletí tudíž výrazně klesla, proto se zaměřili mimo jiné na zlato.
Investors are literally selling #Bitcoin to buy #gold as geopolitical tensions spike. pic.twitter.com/ib7c38K75K
— jeroen blokland (@jsblokland) October 1, 2024
Kryptoměny se během úterý naopak propadly. „Rostoucí nepokoje na Blízkém východě vyhnaly ceny ropy nahoru a posílily dolar, což vrhlo stín na bitcoin a další spekulativní investice,“ řekl Chris Kline, provozní ředitel a spoluzakladatel platformy Bitcoin IRA.
Bitcoin (BTC), největší digitální aktivum podle tržní kapitalizace, se vyšplhal na přibližně 64 000 dolarů, než rychle spadl na 62 500 dolarů. Server Axios uvedl, že Bílý dům zaznamenal náznaky, že Írán připravuje bezprostřední útok balistickými raketami na Izrael, upozornil CoinDesk. Následoval další pokles na 61 000 dolarů, když Izraelské obranné síly (IDF) sdělily, že Írán rakety na stát odpálil. Následně zamířil až na cenu 60 315 dolarů.
„V ostrém kontrastu se zářijovým výkonem bitcoinu, který byl lepší, než se čekalo, se říjen rýsuje jako potenciální horská dráha, ovlivněná opožděnými vlnovými efekty události z loňského jara, kdy došlo k půlení, a blížícím se rozdělujícím americkým volebním kláním,“ upozornil Kline. „Mezitím se odehrává globální měnová přetahovaná, kdy různé centrální banky snižují úrokové sazby a rozšiřují nabídku peněz,“ podotkl.
I přes výkyvy cena BTC meziročně vzrostla o více než 100 procent
Úterní pokles bitcoinu připomíná vývoj na začátku současných nepokojů na Blízkém východě, které se odehrály téměř před rokem, nemluvě o podobných případech v dubnu a červenci, kdy kryptoměna v reakci na zprávy z tohoto regionu výrazně klesla. Přesto je potřeba připomenout, že si bitcoin za poslední měsíc připsal zhruba šestiprocentní růst, meziročně už vyskočil o 122 procent.
Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink podle Crypto Times stále věří, že bitcoin je pojistkou proti inflaci. Markus Thielen ze společnosti 10x Research pak prohlásil, že se bitcoin stále vyvíjí. V budoucnu by podle něj mohl být náhradou zlata, v závislosti na regulaci.
Říjen a listopad jsou pro bitcoin historicky nejsilnější měsíce roku, připomněl server CNBC. Od roku 2013 zakončil tento měsíc výše ve všech letech kromě dvou a v průměru dosáhl výnosu téměř 23 procent.
I analytici společnosti Swissblock zopakovali, že i nadále očekávají růst. „Válečné zprávy, jako jsou ty, které dnes tlačí na trhy, mají jen zřídkakdy trvale negativní dopad na ceny aktiv,“ sdělili na Telegramu.