Bojovníci skupiny Islámský stát zabili podle tvrzení aktivistů nejméně 26 lidí, kteří v syrské poušti hledali cenné lanýže. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Mezi oběťmi nedělního útoku v provincii Hamá byli civilisté i provládní bojovníci, uvedla Syrská observatoř pro lidská práva.
IS truffle picker attacks: At least 26 killed in Syrian desert ambush https://t.co/woJZQGGKh8 #BBC #Syria
— Eye on Syria (@Eye_on_Syria) April 17, 2023
Islámští radikálové podle BBC zaútočili na skupinu civilistů ve vesnici Duvajzin na východě Hamá a 26 z nich zabili. Bojovníci IS si opakovaně berou za oběti lidi, kteří hledají lanýže, přičemž letos zabili více než 150 lidí. Za kilogram této houby lze získat více, než je průměrná měsíční mzda v zemi.
Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), monitorovací skupina se sídlem ve Spojeném království, která se opírá o širokou síť zdrojů přímo v Sýrii, uvedla, že mezi oběťmi je nejméně 17 bojovníků provládních Národních obranných sil.
Pátrání po lanýžích je velmi nebezpečné, protože v poušti, kde rostou, se často ukrývají právě členové IS. Hledači se potýkají například s nášlapnými minami, které tam nastražují.
Mnoho lidí, kteří se potýkají s chudobou a nezaměstnaností zhoršenou válkou v Sýrii, však riskuje nebezpečí. Lanýže se mohou prodávat až za 25 USD (536 Kč) za kg v závislosti na velikosti a druhu v zemi, kde je průměrná měsíční mzda asi 18 USD (386 Kč).
Doba, v níž lze takové peníze vydělat, je velmi krátká. Lanýžová sezóna trvá pouze od února do dubna.
Dvě stě obětí za sezónu
V posledních měsících došlo k několika útokům na sběrače lanýžů, mezi oběťmi byly i ženy a děti. The Guardian píše, že obětí jsou za tuto sezónu už dvě stovky. Minulý měsíc jich podle SOHR bylo ve střední Sýrii zabito patnáct, desítky dalších se pohřešují.
Při dalším únorovém incidentu byly desítky lidí zmasakrovány při přepadení v západní oblasti Homsu. Provedli jej ozbrojenci, kteří se náhle objevili z pouště na motocyklech. O několik dní dříve bylo při podobném útoku zaměřeném na pastevce ve stejné oblasti zabito 16 lidí, většinou civilistů.
V roce 2014 se bojovníci IS zmocnili rozsáhlých území v Sýrii a Iráku a zavedli svou brutální vládu nad téměř osmi miliony lidí. V roce 2019 byla skupina vyhnána z posledního kousku území. Odhaduje se však, že má stále pět až sedm tisíc členů a příznivců rozptýlených mezi oběma zeměmi, z nichž zhruba polovinu tvoří bojovníci.
Sýrie je zpustošena 12 let trvající občanskou válkou, která vypukla poté, co vláda prezidenta Bašára Asada smrtící silou odpověděla na pokojné prodemokratické protesty. Boje si vyžádaly půl milionu mrtvých a polovina obyvatel musela opustit své domovy. A to včetně téměř šesti milionů uprchlíků v zahraničí.
Více než 15 milionů lidí uvnitř Sýrie potřebuje humanitární pomoc. Včetně téměř 9 milionů lidí postižených obrovským zemětřesením, které v únoru zasáhlo sousední Turecko.