Politické otřesy v Jižní Koreji představují ekonomická rizika, brzy však odezní. Za větší hrozbu považuje Korejská centrální banka (BOK) možná cla nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle televize CNBC to řekla členka Rady pro měnovou politiku banky Soohyung Lee. Jihokorejské ministerstvo financí mezitím oznámilo plány na stabilizaci trhů a zvýšení spotřebitelské poptávky, napsala agentura Reuters.
„Předtím jsme měli dva prezidentské impeachmenty a v obou případech politické nepokoje nebo nejistoty ustoupily během tří až šesti měsíců,“ uvedla Lee v pořadu CNBC Squawk Box Asia. Politické otřesy si na ekonomice Jižní Koreje pravděpodobně nevyberou tak velkou daň, znepokojivější jsou vnější faktory, dodala.
Potenciální cla navrhovaná Trumpem vyvíjejí podle členky bankovní rady tlak na země orientované na export, včetně Jižní Koreje.
Risks posed by South Korea’s political turmoil to its economy could subside within half a year, but external pressures owed to possible tariffs on the country’s exports to the U.S. are “troublesome,” a Bank of Korea official said.
— CNBC International (@CNBCi) January 2, 2025
Read the full story here:https://t.co/p3xt9lBc4M pic.twitter.com/TGubiwrBBJ
Trump slíbil uvalit univerzální clo dosahující 10 až 20 procent a clo ve výši 60 procent na výrobky z Číny a 25 procent na mexické a kanadské zboží. Ekonomové a analytici se shodují, že se jedná o snahu přimět světové společenství usednout k jednacímu stolu. Trump podle nich cla nemusí vůbec zavést, nebo alespoň ne takto vysoká. Tak se vyjádřili už i někteří členové Trumpovy administrativy, podle nichž používá Trump cla jako páku při vyjednávání.
Úlevu mezi ekonomy vzbudil Trumpův výběr ministra financí, kterým se stal respektovaný investor Scott Bessent. Právě jeho volba naznačuje umírněnou ekonomickou politiku. Zakladatel investiční společnosti Key Square Group je považován za člověka, který rozumí globální ekonomice, a jenž zajistí stabilitu státu.
Trumpova cla by byly značně proinflační a zvedla by doma ceny základního zboží. Američané si ho přitom zvolili za hlavu státu hlavně z ekonomických důvodů. Očekává se, že poradci budou nového prezidenta v otázkách cel krotit. Případná nespokojenost voličů by totiž mohla ohrozit budoucnost republikánské strany.
Jihokorejská ekonomika v roce 2025
Bessent sám uvedl, že Trumpova cla se mají zaměřit hlavně na Čínu s tím, že je dal do souvislosti s budoucí zahraniční politikou USA. Trump je známý jako značně nepředvídatelný politik, jehož předvolební prohlášení a skutečné činy se během vládnutí často rozcházejí.
Inflace v Jižní Koreji v listopadu meziročně vzrostla na 1,5 procenta, což je pod úrovní 1,7 procenta očekávanou ekonomy, stále však byla vyšší než 1,3 procenta v říjnu.
Jihokorejské ministerstvo hospodářství a financí předpovídá růst hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2025 na 1,8 procenta. V roce 2024 vzrostl jihokorejský HDP o 2,1 procenta.
BOK snížila prognózu pro rok 2025 z 2,1 procenta na 1,9 procenta. Banka si klade v současnosti za cíl udržet ekonomiku a míru inflace stabilní. Její prioritou nyní není ekonomický růst jako takový.
Ministerstvo financí podle Reuters zveřejnilo politické plány, jejichž cílem je posílit slábnoucí poptávku uprostřed chabé spotřebitelské důvěry a umožnit finančním institucím snazší devizové obchody, což má přinést ekonomickou stabilitu.
Jižní Korea se ocitla v politické krizi po pokusu o převrat prezidenta Jun Sok-jola, který 3. prosince šokoval svět vyhlášením stanného práva. Jihokorejský soud vydal na prezidenta s pozastavenými pravomocemi zatykač. Čelí obvinění ze zneužití úřadu a organizování vzpoury, což jsou obvinění, proti nimž není prezident v zemi imunní.