Silný výbuch v afghánské provincii Herát poblíž policejní stanice v pátek večer připravil o život nejméně sedm lidí, více než padesát dalších bylo zraněno. V sobotu o tom podle agentury Reuters informovaly tamní úřady.
Guvernér Herátu Sayed Abdul Wahid Qatali uvedl, že mezi mrtvými bylo několik žen a dětí. Podle jeho slov bylo zraněno minimálně 53 osob včetně civilistů a příslušníků bezpečnostních sil. K explozi vozu plného výbušnin došlo večer v přeplněné části města.
Při výbuchu byly rovněž poškozeny desítky domů a obchodů. Na místo vyrazili záchranáři, aby pomohli několika lidem uvězněným pod troskami, prohlásil Qatali.
Podle zdravotnického úředníka z provincie Mohammada Rafiqa Sherzaie bylo do nemocnic převezeno osm těl včetně dvou žen, tří dětí, dvou civilistů a jednoho člena armády. 47 dalších, včetně 20 žen, 11 mužů, osmi dětí a osmi členů bezpečnostních sil, bylo zraněno, uvedl Sherzai. Deset pacientů bylo v kritickém stavu.
K bombovému útoku se nikdo nepřihlásil, ale místní úředníci jej přičítají Tálibánu.
Na konci roku 2001 byla vláda Tálibánu zbavena moci po intervenci amerických sil a od té doby bojuje proti afghánské vládě podporované ze zahraničí. Zástupci Tálibánu se k situaci bezprostředně po události nevyjádřili.
Mírová jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckým Tálibánem v katarském hlavním městě Dauhá zásadní pokrok nepřinesla.
Rada bezpečnosti OSN ve svém prohlášení odsoudila „nejsilnějším způsobem alarmující počet útoků záměrně namířených proti civilistům v Afghánistánu“.
„Členové Rady bezpečnosti vyzvali k okamžitému ukončení těchto cílených útoků a zdůraznili naléhavou a nezbytnou potřebu postavit pachatele před soud,“ stálo v prohlášení.
Prezident Ašraf Ghaní útok ostře odsoudil a obvinil Tálibán. „Tálibán pokračováním v nelegitimní válce a násilí vůči lidem znovu ukázal, že nejenže nemá vůli vyřešit současnou krizi mírumilovně, ale také situaci komplikuje,“ řekl Ghaní.
Afghánistán je pro civilisty jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě
Podle zprávy vydané misí OSN v Afghánistánu při ozbrojených konfliktech ve státě v roce 2020 zahynulo přes 3000 civilistů, více než 5700 jich bylo zraněno.
Rusko na 18. března naplánovalo konferenci o situaci v Afghánistánu. Do Moskvy pozvalo několik regionálních aktérů včetně afghánské vlády a politiků, aby nastartovalo mírový proces, zatímco se zvyšuje aktivita dalších zahraničních mocností včetně Washingtonu.
Plán přichází v kritické době pro mírový proces. Termín pro stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu 1. května se blíží a Spojené státy svůj postup revidují.