Boris Johnson se omluvil za účast na akci, která se konala 20. května 2020 v Downing Street. Pro Brity tehdy platil tvrdý lockdown. Premiér nyní čelí výzvám k rezignaci, informuje CNN.
Na začátku každotýdenních premiérských interpelací Johnson uvedl, že se shromáždění na zahradě v Downing Street skutečně na 25 minut zúčastnil. Poté prý odešel dovnitř pracovat. Uvedl, že se domníval, že shromáždění je pracovní akcí, ale s odstupem času připustil, že měl účastníky poslat zpět dovnitř.
Předseda opozice Keir Starmer zareagoval, že výmluva britského premiéra, že si neuvědomil, že je na večírku, je směšná a urážlivá.
„Tak to máme: Po měsících podvodů a klamání se nám naskytlo ubohé představení muže, kterému došly lži,“ řekl Starmer. Předseda Labouristické strany se dále zeptal, zda premiér odstoupí. K rezignaci jej nicméně vyzývají i členové vlastní strany.
Premiérův středeční komentář přišel po několika dnech pobouření kvůli akci, která se konala na Downing Street v době, kdy ve Spojeném království vrcholil první lockdown
V pondělí večer vyšlo najevo, že jeho hlavní osobní tajemník Martin Reynolds zaslal e-mailem více než stovce zaměstnanců Downing Street pozvánku na „společensky distingované pití na zahradě č. 10“ 20. května.
Večírek v nejtvrdším lockdownu
V e-mailu, který nezávisle potvrdila CNN, hosty Reynolds nabádal, aby si „přinesli vlastní alkohol“ a „využili krásného počasí“.
Stalo se tak v době, kdy byla Velká Británie v tvrdém lockdownu. V té době měli lidé v Anglii zakázáno setkávat se venku s více než jednou další osobou a byli by za to právně potrestáni. Na pracovištích se podle oficiálních pokynů měly osobní schůzky konat pouze v případě, že jsou nezbytně nutné.
Johnson nejprve odmítl komentovat zprávy o tom, že se spolu se svou manželkou Carrie Johnsonovou akce zúčastnil. Uvedl, že se k tomu nebude dále vyjadřovat, protože probíhá vyšetřování večírků v Downing Street.
Pokud ministr vlády poruší ministerský kodex, očekává se, že by měl odstoupit ze své funkce.
Kritika zleva i zprava
I členové Johnsonovy vlastní Konzervativní strany jej ostře zkritizovali. Předseda skotských konzervativců prohlásil, že Johnson musí odstoupit, pokud se ukáže, že se večírku zúčastnil.
Obvinění z 20. května přichází po řadě skandálů. Johnson čelí i nařčení, že se pokusil upravit zákon tak, aby jeden z jeho nejvlivnějších konzervativních spojenců nemusel rezignovat na parlamentní křeslo. Měl také účelově dodávat lukrativní zdravotnické zakázky lidem úzce spojeným s konzervativci.
Před Vánocemi se objevily historky o četných večírcích s nápoji, které se konaly v Downing Street během různých fází lockdownu ve Spojeném království. Tato bombastická obvinění ovlivnila Johnsonova hodnocení v průzkumech veřejného mínění. Od tohoto týdne se většina britských občanů domnívá, že pokud se Johnson skutečně zúčastnil papalášské pitky, měl by odstoupit z funkce premiéra.