Britský ministerský předseda Boris Johnson neztratil kontrolu nad svým úřadem, tvrdí jeho mluvčí. Řekl to dnes v reakci na to, že za poslední dva dny Johnsona opustila pětice blízkých spolupracovníků. Johnson je pod tlakem kvůli večírkům pořádaným v Downing Street během koronavirových uzávěr.
Zatím poslední spolupracovnicí, která oznámila odchod, je podle agentury DPA Elena Narozanskiová, jež byla zodpovědná za ženskou a kulturní politiku a také boj s extremismem.
Už ve čtvrtek ze svých funkcí odstoupila čtveřice Johnsonových kolegů. Tři z nich podali výpověď kvůli kauze večírků, čtvrtá – šéfka politického oddělení Downing Street Munira Mirzaová – kvůli Johnsonovu nepodloženému obvinění předsedy labouristů Keira Starmera, že v době, kdy vedl státní zastupitelství, nestíhal jednoho z nejhorších britských sexuálních delikventů Jimmyho Savilea.
Právě odchod třiačtyřicetileté Mirzaové, která Johnsonovi stála po boku dlouhá léta a jeho nynější tvrzení označila za „sprosté obvinění„, bude pro britského premiéra podle pozorovatelů nejcitelnější.
Mluvčí Johnsona dnes uvedl, že tři ze spolupracovníků odešli po vzájemné dohodě. Další změny v úřadu se podle něj dají očekávat. Johnson dnes k zaměstnancům Downing Street podle agentury Reuters promluvil a poznamenal, že doba je složitá, ale také, že změna je dobrá.
Funkce se ve čtvrtek vedle Mirzaové vzdali i šéf personálního oddělení Dan Rosenfield, Johnsonův osobní tajemník Martin Reynolds i šéf komunikace Jack Doyle.
Premiér Johnson je pod velkým tlakem kvůli úřednímu i policejnímu prošetřování rozsáhlých společenských akcí, které se opakovaně konaly v Downing Street v době, kdy se Britové nesměli scházet kvůli pandemii covidu-19. Johnsona už vyzvalo k rezignaci nejméně 17 poslanců z jeho vlastní Konzervativní strany, pro vyvolání hlasování o důvěře by muselo žádost podat 54 poslanců. V reakci na oficiální vyšetřování Johnson tento týden oznámil rozsáhlou reformu úřadu vlády.