Josep Borrell, šéf zahraniční politiky Evropské unie, navrhl formálně pozastavit politický dialog s Izraelem kvůli údajnému porušování lidských práv a mezinárodního práva v pásmu Gazy. Informoval o tom server Euronews.
Borrellův návrh byl poprvé nastolen během středečního setkání velvyslanců. Bude oficiálně předložen příští pondělí, kdy se ministři zahraničí sejdou v Bruselu, řekl Euronews představitel EU.
Pozastavení politického dialogu závisí na jednomyslnosti mezi členskými státy. Je tak téměř jisté, že plán selže, vzhledem ke sporům ohledně války mezi Izraelem a Hamásem mezi členskými státy. Návrh bude s největší pravděpodobností vetován.
🇪🇺🇮🇱 NEW: Outgoing #EU chief diplomat @JosepBorrellF is expected to put on the table a proposal to formally suspend political dialogue with #Israel over #Gaza human rights violations, people familiar with the matter told @Euractiv. https://t.co/6XfkympRBN
— Alexandra Brzozowski (@alex_owski) November 13, 2024
Diplomaté byli zaskočeni
Většina velvyslanců, kteří se během jednání ujaly slova, vyjádřila negativní stanovisko. Nepromluvili však všichni, řekli Euronews diplomaté. Mezi zaskočenou opozicí byly Německo, Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Dánsko, Nizozemsko, Itálie a Řecko.
„Bylo to naprosté překvapení a okamžitě proti tomu protestovala velká skupina členských států,“ řekl jeden diplomat. „Tohle přišlo úplně z ničeho nic.“
Ale pozastavení samo o sobě nemusí být skutečným cílem Borrella, jehož pětileté funkční období se blíží ke konci. Záměrem šéfa zahraniční politiky může být přimět členské státy, aby se jednoznačně vyjádřily ke kontroverznímu chování Izraele.
„Je to především politický signál, že něco ve vztahu není v pořádku,“ řekl úředník EU pod podmínkou anonymity. „Zároveň by to byl způsob, jak donutit Izrael, aby konečně vysvětlil a ospravedlnil své činy.“
Dohoda mezi EU a Izraelem
Borrellův návrh vychází z dohody o přidružení mezi EU a Izraelem, která obsahuje právně závazná ustanovení o lidských právech. Šéf zahraniční politiky se již dříve vyjadřoval k válce v Gaze velmi kriticky.
„Připojuji se k vysokému komisaři OSN pro lidská práva Volkeru Türkovi v jeho výzvě, aby světoví vůdci okamžitě zasáhli a ukončili lidskou tragédii odehrávající se v Gaze,“ uvedl Borrell minulý měsíc.
„Je naší povinností chránit civilisty a lidská práva a je nejvyšší čas na to jednat,“ dodal.
Počátkem tohoto roku napsaly Španělsko a Irsko společný dopis požadující „urychlené přezkoumání“ dohody ve světle humanitární katastrofy, kterou izraelská vojenská kampaň způsobila v hustě obydleném pásmu Gazy.
Španělsko-irský krok se setkal se silným odporem zemí včetně Německa, Česka, Rakouska a Maďarska, které jsou považovány za nejvěrnější podporovatele Izraele v bloku. Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen to do značné míry ignorovala.