Neformální zasedání ministrů zahraničních věcí, které se mělo konat koncem srpna v Budapešti, se místo toho uskuteční v Bruselu. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.
Nejvyšší diplomat Evropské unie Josep Borrell v pondělí zbavil Maďarsko role hostitele setkání ministrů zahraničí EU. Vystoupil s ostrou výtkou vůči Viktoru Orbánovi a jeho samozvané „mírové misi“. V jejím rámci maďarský premiér odcestoval do Moskvy a setkal se s Vladimirem Putinem, aby projednal možné způsoby ukončení války na Ukrajině.
Tato cesta, která zahrnovala také neméně kontroverzní zastávku v Pekingu na setkání se Si Ťin-pchingem, se uskutečnila začátkem tohoto měsíce. Shodovala se se začátkem půlročního maďarského předsednictví v Radě EU. Vyvolala šok napříč celým blokem.
Yesterday, Hungary’s EU envoy took a verbal beating from his colleagues over how Budapest has used its turn at the head of the Council of the EU to visit Moscow and Beijing.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) July 11, 2024
But there is little Europe can do to stop Viktor Orbán from going rogue.
🔗 https://t.co/BDsVD6HIo6 pic.twitter.com/XalvnDL6kN
„Rusko je agresor porušující Chartu OSN a Ukrajina, oběť, uplatňující své základní právo na sebeobranu. Na tom není nic hysterického, je to jen říkání pravdy,“ řekl Borrell po zasedání ministrů zahraničí EU.
„Jakákoli takzvaná ‚mírová mise‘, která ignoruje tyto základní principy, nakonec prospívá pouze Putinovi a mír nepřinese.“
Nedostatečně loajální spolupráce
Vysoký představitel trvá na tom, že Maďarsko je jako členský stát vázáno článkem 24.3 Smluv EU. Ten stanoví, že všechny země musí podporovat zahraniční politiku bloku „aktivně a bezvýhradně v duchu loajality a vzájemné solidarity“.
Tento článek podle něj není „dekorací“ ani „prázdnými slovy“.
„Každý členský stát je ve své zahraniční politice suverénní, to je pravda. Ale pokud jsou členy tohoto klubu, musí se řídit smlouvami,“ řekl Borrell. Dodržování této povinnosti „není něco, co můžete nebo nemusíte udělat. Musíte“.
Na otázku, zda Orbánovo jednání představuje porušení článku, odpověděl: „Pro mě je jasné, že to, co se stalo, patří do oblasti nedostatečně loajální spolupráce.“
Na pondělním zasedání mnoho ministrů zahraničí EU podle úředníků vyjádřilo ostré odsouzení postoje Budapešti přímo svému maďarskému protějšku Peteru Szijjartovi. „Bylo to velmi jasné a bylo to zopakováno způsobem, který neponechával žádný prostor pro pochybnosti,“ uvedl portugalský ministr zahraničí Paulo Rangel.
Čistě ostudné
Po několika dnech sílících spekulací Borrell potvrdil, že neformální setkání ministrů zahraničí, známé jako Gymnich, které se mělo původně konat koncem srpna v Budapešti, bude místo toho hostit Brusel.
Tato změna se přidává k bojkotu, který již oznámila Evropská komise. Spočívá v tom, že na neformální zasedání v Maďarsku budou vysláni úředníci, nikoliv komisaři. Formální zasedání Rady EU jsou ušetřena, neboť jejich organizace nezávisí na držiteli rotujícího předsednictví.
„Musíme vyslat signál, byť symbolický, že být proti zahraniční politice Evropské unie a diskvalifikovat politiku Evropské unie jako ‚válečné strany‘ musí mít své důsledky,“ dodal. K ostré kritice vyslané na adresu Orbánova jednání se připojilo 25 členských států s ‚jednou jedinou výjimkou‘. Podle Euronews je za ni všeobecně považováno Slovensko, které sdílí názor Budapešti.
„Dnes jsem řekl: je to ostudné,“ uzavřel celou situaci Borrell. „Čistě ostudné.“