Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová nechce trávit dny na trase mezi Prahou a Brnem. Rozhodla se proto zřídit v hlavním městě detašované pracoviště Nejvyššího státního zastupitelství. Na Moravě to budí emoce, v justici spekulace.
Nejvyšší státní zastupitelství sídlí od roku 1994 v Brně. Lenka Bradáčová, která se funkce ujala teprve nedávno, ale plánuje změnu. Chce, aby část žalobců pracovala z Prahy. Úřad informoval veřejnost, že v metropoli vznikne nové detašované pracoviště.
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová projednává záměr zřídit detašované pracoviště NSZ v Praze.
— Nejvyšší státní zastupitelství (@NSZ_info) April 10, 2025
Cílem je:
☑️zefektivnit činnost Nejvyššího státního zastupitelství
☑️uspořit náklady
☑️usnadnit kariérní postup nejkvalitnějším státním zástupcům napříč celou republikou… pic.twitter.com/cxccCxwn5L
Bradáčová argumentuje hlavně snahou přitáhnout do vedení zastupitelství ty nejlepší. Podle ní se těžko přesvědčují špičkoví odborníci z Čech, aby kvůli práci měnili život. „Ztrácíme možnost mít v týmu ty nejlepší, bez ohledu na adresu jejich bydliště,“ uvedla v tiskové zprávě.
Pobočku v Praze mělo NSZ už dříve. V roce 2001 ji ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zrušila. Tehdejší pracoviště sloužilo hlavně těm, kdo se odmítli přestěhovat. Nyní je plánována pobočka s ambicí a odbornou pestrostí.
Ministerstvo spravedlnosti zatím mluví opatrně. „Vše je ve stadiu úvah. Není co bych konkrétního mohl dodat,“ reagoval ministr Blažek na dotaz Info.cz. Jenže podle zdroje redakce se o pražském „ústředí“ mluvilo už při jmenování Bradáčové. Prý to byla jedna z podmínek.
Zatím není jasné, kdo přesně bude na pražském pracovišti působit. Spekuluje se ale o tom, že by se mohl změnit i jednací řád, který by posílil kompetence speciálních odborů. V praxi by tak mohlo jít o víc než jen „pohodlnější kancelář“ pro vedení.
Jisté je jedno – Brno jako centrum české justice tímhle krokem přichází o další kus své výlučnosti. A Bradáčová ukazuje, že se nebojí měnit dlouhodobé zvyklosti.